Δευτέρα 18 Απριλίου 2022

Η Νίκη επιβλήθηκε με 82-75 του ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Με κορυφαίο τον Κουτίνα που σημείωσε 29(3) πόντους , η Νίκη Βόλου επικράτησε με 82-75 του ΑΓΣ Ιωαννίνων και ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο τις εντός έδρας αναμετρήσεις της , στον 3ο όμιλο της Β΄Εθνικής.
Οι αθλητές της Νίκης μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά και με σοβαρότητα στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να διαμορφώσουν μια υπέρ τους διαφορά της τάξεως των 10 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (25-15) και να διατηρήσουν μέχρι το ημίχρονο (40-30).

Η εικόνα παρέμεινε η ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα του Βόλου να φτάνει την διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στο προπονητικό  team να χρησιμοποιήσει για μια ακόμη φορά αθλητές τους εφηβικού τμήματος της Νίκης Βόλου.

Μια νωθρότητα στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει μέχρι τους 5, στα 30'' πριν το τέλος του ματς, ωστόσο με σωστές επιλογές η ομάδα των  Μαύρου-Κοσμάτου κατάφερε να φύγει νικήτρια στο τελευταίο εντός έδρας της αγώνα για τη φετινή σεζόν.

Νίκη Βόλου-ΑΓΣ Ιωαννίνων 82-75
Δεκάλεπτα: 25-15, 40-30, 64-49, 82-75

Διαιτητές: Σαρακενίδης-Δέλλας-Τζιοπάνος Γ.
Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης 2, Μπουρδάνος 14 (3), Σαριμπαλίδης 8 (2), Σιάνος Ζησόπουλος, Κουτίνας 29 (3), Σπανόπουλος 1, Μπάντελης, Δελεντζές, Λόλας 12, Καλλές 16, Ξενιτίδης.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 12 (2), Γυφτάκης 13 (2), Γκατσέλης, Καννής 17 (4), Μυλωνής, Βαγγέλης 2, Ιωαννίδης 3 (1), Μάντζιος 13, Παππάς, Μητρόπουλος, Μπόλης, Ψάλτου 15.