Σάββατο 9 Απριλίου 2022

Κράτησε το απόλυτο της έδρας ο Αίολος / Γόμφοι, 77-58 τον Ολυμπιακό Βόλου (Φώτο)

Σ’ ένα παιχνίδι όπου έγιναν πολλά και ενδιαφέροντα ο Αίολος/Γόμφοι κράτησε το απόλυτο στα εντός έδρας παιχνίδια, αφού επιβλήθηκε με 77-58 του Ολυμπιακού Βόλου.
Έτσι οι παίκτες του Χάρη Φόρου συνεχίζουν να βρίσκονται στην 2η θέση στον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας είχε δύο όψεις. Ο Ολυμπιακός Βόλου καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκε μπροστά στο τελος του δευτερου δεκαλέπτου με + 6 (30-36) . Να σημειώσουμε οτι  Αίολος / Γόμφοι δεν είχε στην διάθεσή του  τον Μάκη Θέο, αφού ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις πριν τον έναρξη του παιχνιδιού. Ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο ο Δημήτρης Δέσπος δέχτηκε δυο τεχνικές ποινές και αποβλήθηκε.

Στην 3η περίοδο έγιναν απίστευτα πράγματα από τους Τρικαλινούς. Η ομάδα του Χάρη Φόρου ολοκλήρωσε το 3ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 40-3, μετέτρεψε το 30-36 του ημιχρόνου σε 70-39 στο 30 και παρέμεινε έτσι αήττητη εντός έδρας, καθώς η ελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, έχοντας πρώτους σκόρερ τους Παππά 22 (2), Μόσιαλο 17 (1) και Ψύρρα 15 (3).

Αίολος-Γόμφοι - Ολυμπιακός Βόλου 77-58
Δεκάλεπτα: 15-16, 30-36, 70-39, 77-58
Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Ταρενίδης Κ., Χρυσάφης
Αίολος-Γόμφοι (Φόρος): Μόσιαλος 17 (1), Παππάς 22 (2), Ζώρζος, Ευαγγελακόπουλος, Κολότσιος 2, Τσιγγενόπουλος 2, Μοσχόπουλος 8, Ιωάννου 7 (1), Τσιακάρας, Ψύρρας 15 (3), Δέσπος 4.
Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Νίκολης, Γκοντόπουλος 23 (1), Μουρατίδης 8 (2), Καραμήτσος 4, Σταθούρος 3 (1), Σιμάκης 6, Παρασκευάς 9, Γουάμπα 5.