Παρασκευή 1 Απριλίου 2022

Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 73-66 (Euroleague) Φώτο

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας νικώντας την Μπαρτσελόνα με 73-66 και διασφάλισε πως θα είναι τουλάχιστον τρίτος και υπό προϋποθέσεις δεύτερος στην τελική κατάταξη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου φτάνοντας μέχρι και το +8 (4-12, 15-23). Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ, με την Μπαρτσελόνα να μετρά δέκα ανανεωμένες επιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε με 33-40. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν και με εννιά, 38-47, στα μισά της τρίτης περιόδου, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» παρά την αστοχία τους στις βολές κατόρθωσαν με πρωταγωνιστή τον ΜακΚίσικ να κλείσουν το δεκάλεπτο με 51-48. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη την τελευταία περίοδο, μέχρι οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν με 69-63 με καλάθια από Γουόκαπ και Παπανικολάου, 1:04 πριν τη λήξη. Ο Σανλί με τρίποντο στα 32,6’’ μείωσε σε 69-66, αλλά οι γηπεδούχοι με ψυχραιμία στις βολές «σφράγισαν» τη νίκη.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 20 και ο Σάσα Βεζένκοφ με 13 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 13-19, 33-40, 51-48, 73-66