Σάββατο 2 Απριλίου 2022

Ασταμάτητος ο Α.Σ.Καρδίτσας 72-68 και τον Χαρίλαο Τρικούπη.

Ο  Α.Σ.Καρδίτσας έκανε την 22η νίκη του καθώς επικράτησε με 72-68 του Χαρίλαου Τρικούπη Μεσολογγίου και βρίσκεται ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και την απευθείας άνοδο στη Basket League !!!!!!!!!!

Σκληρό αλλά πολύ ανταγωνιστικό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το Χαρίλαο Τρικούπη να αποδεικνύει γιατί θεωρείται η πιο βελτιωμένη ομάδα της Α2.

Καλό ξεκίνημα για τον ΑΣΚ που προηγήθηκε με 21-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο Χ.Τρικούπης αντέδρασε και κατάφερε να φέρει στην ανάπαυλα το παιχνίδι στο 33-33.

Στην επανάληψη, οι κυανόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά, κατάφεραν να προηγηθούν με 50-35, όμως  και πάλι οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στο 30' με 56-51. Στην τελευταία περίοδο, το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά, με εκατέρωθεν εντυπωσιακές φάσεις αλλά και λάθη, όμως και πάλι, ο ΑΣΚ είχε τις λύσεις στην άμυνα και την ψυχραιμία στην επίθεση για να φτάσει στη νίκη.

Καρδίτσα-Χαρίλαος Τρικούπης 72-68
Δεκάλεπτα: 21-15, 33-33, 56-51, 72-68
Διαιτητές: Γερακίνης-Ταρενίδης Κ.-Δολγύρας (Μανάσης)
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 4 (1), Τσιλούλης 5 (1), Καρράς 9, Μπουρούσης 13, Κακλαμάνος 4 (1), Σπυριδονίδης 3 (1), Χάλαρης 8, Ντράσκοβιτς 16 (2), Τσούκας, Βεργίνης 10 (1), Πεφάνης.
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 6, Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 9, Λιάπης 6 (2), Λεγκίκας 7 (1), Αλίχοντζιτς 13, Σοκ 17 (2), Σαχπατζίδης 5.