Παρασκευή 8 Απριλίου 2022

Στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών η Ελευθερία Μοσχάτου , 71-61τον ΟΑ Χανίων.

Η Ελευθερία Μοσχάτου θα δώσει το παρών στον τελικό της Κυριακής του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών που διεξάγεται στα Χανιά, καθώς επικράτησε με 71-61 του ΟΑ Χανίων.

Το Μοσχάτο διαθέτοντας πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να βρίσκει απαντήσεις απέναντι στα μαχητικά Χανιά, τα οποία πλήρωσαν κάποιες άστοχες επιλογές σε κρίσιμες στιγμές του αγώνα.

Με ένα σερί 9-0 η Ελευθερία Μοσχάτου προηγήθηκε 9-3 (3΄33΄΄), με τα Χανιά να βγάζουν αντίδραση και να μένουν κοντά στο σκορ (13-10, 5΄44΄΄). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το εύστοχο δίποντο της Χάρις (21-18), ενώ είχαν προηγηθεί δύο εύστοχα τρίποντα από την Παπαδάκη για τα Χανιά και από την Φεράρι για το Μοσχάτο.

Με επί μέρους σκορ 7-1 η Ελευθερία Μοσχάτου πήρε σημαντικό προβάδισμα με 28-19 (12΄21΄΄), όμως τα Χανιά βελτιώνοντας την αμυντική λειτουργία τους και ελέγχοντας καλύτερα τα ριμπάουντ μείωσαν σε 28-24 (15΄03΄΄). Το Μοσχάτο προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων με σκορ 41-31 (18΄31΄΄), ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε στο 43-33.

Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς τα Χανιά μπήκαν αποφασισμένα για την ανατροπή μειώνοντας σε 45-41 με τρίποντο της Παπαδάκη (22’07’’) και σε 47-43 (23΄23΄΄). Η Ελευθερία Μοσχάτου συνέχισε να βρίσκει λύσεις απέναντι στην πίεση που δέχονταν από την ομάδα της Κρήτης και ανέκτησε τη διψήφια διαφορά με τρίποντο της Θεοδωρομανωλάκη (57-45, 18΄31΄΄).

Με ένα σερί 8-0 τα Χανιά έβαλαν «φωτιά» στον αγώνα, καθώς ροκάνισαν την εις βάρος τους διαφορά και πλησίασαν στο σκορ με 57-55 (34΄04΄΄). Οι αθλήτριες του Μοσχάτου επέδειξαν παροιμιώδη ψυχραιμία και με ώριμες επιλογές ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα (64-59, 36΄58΄΄) και παρά το γεγονός ότι δεν δημιούργησαν ξανά διαφορά ασφαλείας, κατάφεραν να επικρατήσουν με το τελικό 71-61.

Δεκάλεπτα: 21-18, 43-33, 57-47, 71-61

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Κωνσταντινίδου, Τσάνταλη

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη, Καρακασίδου 22, Νάτσκου, Φεράρι 3(1), Στεφανίδου, Σμιθ 14(1), Θεοδωρομανωλάκη 14(3), Τζέιμς 16(1), Τσέρου 2.

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 1, Σαλιάι 2, Πάλινς 12, Παπαδάκη 15(3), Τσιχλάκη, Οικονομάκη 4, Ντέλιτς 13(1), Φάρρου, Χάρις 14.