Τετάρτη 20 Απριλίου 2022

Ολυμπιακός-Μονακό 71-54 (Euroleague) Φώτο

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four της Ευρωλίγκας νικώντας με 71-54 τη Μονακό στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα playoffs στο κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Μετά το 8-15 της πρώτης περιόδου, που διαμορφώθηκε εν μέρει και λόγω της αστοχίας τους από μακριά (0/7 τρίποντα), οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παρκέ έχοντας αφετηρία την άμυνά τους. Με ένα επί μέρους 42-21 στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αποσπάστηκαν με 50-36 και «καθάρισαν» το ματς με το τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη που τέσσερα λεπτά πριν το τέλος έφερε τη διαφορά στο +15 (65-50).

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ και ο Γιώργος Πρίντεζης είχαν από 12 πόντους, 11 είχε ο Τόμας Γουόκαπ και από 10 πρόσθεσαν Κώστας Σλούκας και Σάσα Βεζένκοφ.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί τη Μεγάλη Παρασκευή (19:00) και πάλι στο κλειστό του Φαλήρου.

*Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε ως legend της Ευρωλίγκας ο Βασίλης Σπανούλης.

Δεκάλεπτα: 8-15, 33-26, 50-36, 71-54