Σάββατο 26 Μαρτίου 2022

Ήττα στη Λαμία για τη Νίκη Βόλου - Δηλώσεις προπονητών (Φώτο+vid)

Η ομάδα της Νίκης Βόλου γνώρισε την ήττα στο Χαλκιοπούλειο με 82-71 από τον Έσπερο Λαμίας, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.  Προηγήθηκαν με 23-18 στην πρώτη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 10 πόντων 42-32. Στον ίδιο ρυθμό και το 2ο ημίχρονο, με τον Εσπερο να παίρνει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 82-71.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Φύκας με 19 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ από τη Νίκη Βόλου ξεχώρισε ο Κουτίνας επίσης με 19 πόντους και 4 τρίποντα και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Λόλας με 18 πόντους.

Έσπερος Λαμίας-Νίκη Βόλου: 82-71
Δεκάλεπτα: 23-18, 42-32, 62-50, 82-71.

Διαιτητες: Παζώλης, Καρακώστας, Γεωργούλης
Έσπερος Λαμίας (Τσουκανέλης): Ρούζιος 9(3), Λάππας 15(1), Τσεσμετζίδης 11(3), Φύκας 19(4), Πάππος 10(1), Μπακόλιας, Τεπετίδης 2, Νέστορας, Παπαργυρόπουλος 11(1), Μαγγελάκης, Αργύρης 5(1), Παπασπύρος.
Νίκη Βόλου (Μαυρος-Κοσματος) : Νίκολης 3, Μπουρδάνος 2, Ζησόπουλος, Κουτίνας 19(4), Μπουσκολίτης, Δελετζές, Καλλές 9, Σαριμπαλίδης 12(3), Σπανόπουλος 2, Λόλας 18, Σούλης, Ξενιτίδης 6.