Σάββατο 26 Μαρτίου 2022

Νίκη με ανατροπή ο Αιολικός επί της ΑΕΒΔ .

Ο Αιολικός παρά τις πολλές ελλείψεις επικράτησε με  69-60  της Α.Ε.Β.Δ. επιστρέφοντας στις νίκες στα πλαίσια της  23ης αγωνιστικής της Α1 Ε.Σ.ΚΑ.Θ. , βελτιώνοντας τη βαθμολογική του θέση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τον Αιολικό μπροστά με 12-13 . ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 35-36 . Η τρίτη περίοδος έφερε τους γηπεδούχους της ΑΕΒΔ μπροστά με +10 (51-41).

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο οι παίκτες του Στεργιόπουλου έκαναν την ανατροπή καθώς  βελτίωσαν την επίθεση και την  άμυνα πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και με ένα επί μέρους σκορ 28-9 πήραν τελικά το παιχνίδι.

ΑΕΒΔ - Αιολικός 60-69
Δεκάλεπτα:12-13, 35-36, 51-41, 60-69
Διαιτητές: Μπουγλός Ι. - Κοντοστάθης
ΑΕΒΔ (Κατσαφούρης): Μόσιος , Δεσλής 2, Κούστας, Ντίκας 24(4), Ζήσης, Βλάχος, Κουτσομπόρης 19, Πάντος 6, Θέος 9.
Αιολικός Βόλου: (Στεργιόπουλος  Γ.) Σαββίδης, Βόντζος, Σαμαράς 16(3), Ζαρνακούπης 9(1), Μισαηλίδης 14(2), Παρισάκης 15(1), Θεοδωρόπουλος , Κολτσιδόπουλος 2, Βαγιόπουλος 11, Στάμος 2