Κυριακή 13 Μαρτίου 2022

Κακή εντός έδρας ήττα από ΣΚ Ιωάννινα για τον Ολυμπιακό Βόλου.

Την ήττα με σκορ 78-87 γνώρισε σήμερα το απόγευμα ο Ολυμπιακός Βόλου από τα Ioannina Basketball Club στο παιχνίδι που διεξήχθη στο ΕΑΚ Βόλου στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄Εθνικής.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πολύ καλή άμυνα προηγήθηκαν με 23-11 στο 10΄, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (49-36 ). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο , πλησίασε στους τέσσερις πόντους στο 35′ (69-73), χωρίς όμως να καταφέρει κάτι παραπάνω  και φυσιολογικά ήρθε η εντός έδρας ήττα από τον ΣΚ Ιωάννινα.

Για τους νικητές Παναγιώτης Τσατάλας και Γιώργος Ξιούρας ήταν εξαιρετικοί με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ομάδα του Βόλου ξεχώρισαν  οι Παρασκευάς με 25 πόντους  και Μουρατίδης με 23(4).

Ολυμπιακός Βόλου-ΣΚ Ιωάννινα 78-87
Δεκάλεπτα: 11-23, 36-49, 58-67, 78-87

Διαιτητές: Γκαλίδης, Καραγιώργος, Καροτσάκης
Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 13(2), Μουρατίδης 23(4), Αναγνωστόπουλος 3(1), Ίλτσογλου 7, Σιμάκης 5, Παρασκευάς 25.
ΣΚ Ιωαννίνων: (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Τσατάλας 23(1), Ξιούρας 22(5), Σπηλιόπουλος 11(1), Πάντσιος 11(2), Μπαρτζώκας 11, Σφουγγάρης 5(1), Σωτηρίου 4, Κωνσταντινίδης