Τετάρτη 16 Μαρτίου 2022

Κακή εντός έδρας ήττα από το Καναλάκι για την Αγριά. (Βαθμολογία)

Σε εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης στροφής του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής, η ΑΕ Καναλακίου κατάφερε επικρατώντας με 71-67 στην παράταση , να φύγει με το διπλό από την Αγριά ,  κάνοντας σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά του, με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τελικά να φτάνουν στο 60-60 στην κανονική διάρκεια , καθώς τα 40 λεπτά δεν ήταν ικανά να αναδείξουν νικητή, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι πιο αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση και με επί μέρους σκορ  11-7 κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα, κάνοντας τη 2η φετινή τους νίκη απέναντι στην Αγριά.

Αγριά-Αχέρων Καναλακίου 67-71
Δεκάλεπτα: 17-21, 37-34, 48-46, 60-60 κ.δ., 67-71 παρ.
Διαιτητές: Τσαρδούλιας-Κωνσταντινέλλης (Γκουντέλιας)
ΓΣ Αγριάς (Γκουγκουτούδης-Στρατίκης): Λουκίδης 6, Καραμανλής 9, Σακκάς 14 (1), Σταυροθεόδωρος 8, Διγενής 18, Κοϊτσάνος 1, Ζαμπέτης 9(1), Αμπάρης, Χαρχαρής 2, Κοψιαλής.
Αχέρων Καναλακίου (Τζομάκας): Ματσάγγας 6, Οικονομίδης, Ροντογιάννης 11(1), Κασκάνης 9(1), Σταύρου, Κακιούζης 17(3), Δάσκαλος 5, Πάνου 23.