Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022

Μπάγερν-Ολυμπιακός 88-98 (Euroleague) Φώτο

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Μπάγερν στο Μόναχο με 98-88 για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας παραμένοντας στην τέταρτη θέση της κατάταξης.

Με πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με επτά (17-24) στην πρώτη περίοδο, ωστόσο η Μπάγερν αντεπιτέθηκε και έφτασε δύο λεπτά πριν το ημίχρονο στο 50-40. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώνοντας την άμυνά τους έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και αποσπάστηκαν ξανά με επτά στο τρίτο δεκάλεπτο (66-73). Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας ξέφυγαν με οκτώ (83-91) με 2:25 να απομένουν και ουσιαστικά εξασφάλισαν τη νίκη.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό, με τον Σάσα Βεζένκοφ και τον Χασάν Μάρτιν να προσθέτουν 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε 11 πόντους και 10 ασίστ. Οι Όγκουστιν Ρούμπιτ με 18 και Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 15 πόντους ξεχώρισαν από την βαυαρική ομάδα.

Δεκάλεπτα: 29-28, 53-50, 69-73, 88-98