Παρασκευή 25 Μαρτίου 2022

Βιλερμπάν-Ολυμπιακός 80-94 (Euroleague) Φώτο

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 94-80 της Βιλερμπάν στη Γαλλία για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Με ρεσιτάλ ευστοχίας στην επίθεση η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε σε ισορροπία (26-26). Ο Ολυμπιακός βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά του έφτασε στο +7 (35-42) λίγο πριν το ημίχρονο και άρχισε με τον ίδιο τρόπο το δεύτερο μέρος (43-50). Τα τρίποντα από Οσετκόφσκι και Στράζελ έφεραν μπροστά τους γηπεδούχους, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τις απαντήσεις με Σλούκα και Βεζένκοφ κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 64-69. Με οδηγό τον Σλούκα οι Πειραιώτες αποσπάστηκαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (68-78) στα πρώτα δυόμισι λεπτά της τελευταίας περιόδου και διαχειρίστηκε σωστά το πλεονέκτημα ως το τέλος του αγώνα.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Σάσα Βεζένκοφ 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Σλούκας 15 πόντους και 9 ασίστ για τους νικητές.

Δεκάλεπτα: 26-26, 43-47, 64-69, 80-94