Τρίτη 22 Μαρτίου 2022

Παναθηναϊκός-Μπάγερν 80-67 (Euroleague) Φώτο

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπάγερν με 80-67 στο ΟΑΚΑ για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασε τις επτά νίκες.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν απόλυτα στην πρώτη περίοδο φτάνοντας γρήγορα σε διψήφια διαφορά (26-16). Με μοναδικό ψεγάδι τα 8 επιθετικά ριμπάουντ της Μπάγερν, αλλά όπλο το καλό ποσοστό στα τρίποντα (7/15) οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προπορευόμενοι 42-35. Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός αποσπάστηκε με 53-40, ωστόσο οι Βαυαροί με ένα 11-0 επέστρεψαν στο παιχνίδι (53-51). Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και στον πόντο, 65-64, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, θωράκισε την άμυνά του και με διαδοχικούς πόντους του Νέντοβιτς ξέφυγε με 74-64 και «καθάρισε» το παιχνίδι.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Ντάριλ Μέικον είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Γιώργος Παπαγιάννης 8 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Νεμάνια Νέντοβιτς 14 πόντους και 4 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 26-16, 42-35, 55-52, 80-67