Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022

Παναθηναϊκός-Αρμάνι Μιλάνο 75-76 (Euroleague) Φώτο

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ με 76-75 για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο, όταν και προηγήθηκαν με 17-9, ωστόσο από το δεύτερο δεκάλεπτο η ιταλική ομάδα πήρε τα ηνία και έκλεισε το ημίχρονο προπορευόμενη, 36-40. Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε στην τελευταία περίοδο με +12 (51-63), ωστόσο ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους πέντε (68-73) με 2:22 να απομένουν και στο καλάθι (73-75) στα 30’’ πριν τη λήξη. Με κλέψιμο και καλάθι ο Νέντοβιτς ισοφάρισε στα 25’’ (75-75), αλλά ο Χάινς με επιθετικό ριμπάουντ και μία βολή, με 2’’ να απομένουν χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε 19 πόντους για την ελληνική ομάδα, ενώ από 11 πρόσθεσαν Γιώργος Παπαγιάννης και Οκάρο Γουάιτ. Από τους νικητές ο Μάλκολμ Ντιλέινι με 15 και ο Κάιλ Χάινς με 13 πόντους ξεχώρισαν.

Δεκάλεπτα: 19-14, 36-40, 51-63, 75-76