Σάββατο 26 Μαρτίου 2022

21η νίκη για την Ανόρθωση που επικράτησε εύκολα της Καλαμπάκας 84-57.

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Ανόρθωση, τρεις στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος της Α1' ΕΣΚΑΘ, καθώς επικράτησε εύκολα για την 23η αγωνιστική του Α.Ο. Καλαμπάκας  με σκορ 84-59 και έκανε ένα ακόμη βήμα για την άνοδο στην Γ΄Εθνική.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ανόρθωση παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με σημαντικότατες απουσίες (Τσώλης, Γεωργίου, Φιλίππου, Σουλιώτης) και μόλις στο 3’ προηγήθηκε με 12-0. Το δεκάλεπτο έληξε 23-17 με τις άμυνες των δυο ομάδων να περνούν σε δεύτερο ρόλο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ανόρθωση με επι μέρους σκορ 20-10 μεγάλωσε την διαφορά, με τις  δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 43-27. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +26 αρχικά στο 30’(66-40) και στο +35 στο 34’(80-45).

Οι φιλοξενούμενοι παίχτες του Σπανού που παρατάχθηκαν και αυτοί με αρκετές απουσίες, στα τελευταία 5 λεπτά με επιμέρους σκορ 12-4 κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 25 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίσθηκαν με πάθος, πέτυχαν αρκετά τρίποντα ενώ απέδειξαν κόντρα στους έμπειρους αθλητές της Ανόρθωσης πως διαθέτουν τα προσόντα και το μέλλον τους ανήκει.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους οι νεαροί Παλάσκας και Ταμπάκου που πέτυχαν από 22 και 16 πόντους αντίστοιχα ενώ σημείωσαν και από 4 τρίποντα έκαστος. Για τους γηπεδούχους, ο Μιχάλης Καπουρνιώτης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες που είχε στη διάθεσή του, ξεκουράζοντας βασικούς παίχτες (Τσώλης, Γεωργίου ήταν εκτός αποστολής) αλλά και τους έμπειρους (Ζαρογιάννη – Μπόγδανο) που αγωνίσθηκαν για ένα ημίχρονο.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το καλό κλίμα μεταξύ των δυο ομάδων καθώς και η συμμετοχή του 14χρονου Βουζαρά για τους Βολιώτες, με έναν ακόμη παίχτη από την Ακαδημία της ομάδας του Βόλου να συμμετέχει σε αγώνες της πρώτης ομάδας. Μάλιστα ο μικρός άφησε υποσχέσεις ενώ με την αγωνιστικότητα του κέρδισε το δυνατό χειροκρότημα της κερκίδας που για μια άλλη φορά ήταν πολυπληθής.

Ανόρθωση - Καλαμπάκα 84-59
Δεκάλεπτα:23-17, 43-27, 66-40, 84-59.
Διαιτητής: Γιαννούλης - Παπαγιώτης
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης):Καραγεώργος 9(3), Μπέας 2, Κοντάκης 6(2), Καραθανάσης 12(1), Μπόγδανος 17(1),  Παπαιωάννου 8(1), Βουζαράς, Γαλανάκης 1, Κοντογιάννης 9(1), Ζαρογιάννης 20.
ΑΟΚαλαμπάκας (Σπανός Κ.) Φώτης, Μάνθος 6, Ταμπάκου 16(4), Βαιου 9(2), Παλάσκας 22(4), Ντάπας 6.