Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2022

Νίκη στο ντέρμπι με τον Αμπελώνα για τον ΑΟΤ

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ η ομάδα του ΑΟΤ κατάφερε και πήρε τη νίκη κόντρα στην αξιόμαχη ομάδα του Αμπέλωνα.

Η ομάδα των Τρικάλων ξεκίνησε δυνατό το παιχνίδι προηγούμενη ακόμα και δεκα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο αποδίδοντας καλό μπάσκετ και σκορ 22-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους με σουτ τριων πόντων εκλεισαν την διαφορά με το ημίχρονο να τελειώνει 31-29.

Στην επανάληψη το παιχνίδι περιορίστηκε στα πολλά φάουλ εκατέρωθεν και η τρίτη περίοδος έληξε 46-41

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες των γηπεδούχων κατέθεσαν ψυχή στην άμυνα και πήραν διαφορά με καθοριστικά σουτ τριών πόντων διαμορφώνοντας το τελικό 65-55 .

Ο ΑΟΤ αφιέρωσε τη νίκη στον απόντα  Δημήτρη Μαρτζέλη λόγω εγχείρησης μέσα στην εβδομάδα με οξεία σκωληκοειδίτιδα.

ΑΟ Τρίκαλα-Αμπελώνας 65-55
Δεκάλεπτα: 22-13, 31-29, 46-41, 65-55

Διαιτητές: Καρακώστας, Χρυσάφης
Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Λεπενιώτης 16(2), Γκάντιας 9(3), Τσιτσάνης 2, Αργύρης 17(3), Αγαπίου 2, Μπέφας, Κωτούλας, Τζιαννής 17(2), Αθανασόπουλος 2, Φετσης.
Αμπελώνας (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 9(3), Χαιρετίδης, Γιώτης 8, Μπιζιάκης, Κωτσώνας 2, Τσιούλκας 8(1), Βλησσαρούλης, Γκιουλέκας 27(1), Αποστολάκης, Τεκούσης, Καράτζιος 1, Μπεχλιβάνος.