Τετάρτη 9 Φεβρουαρίου 2022

Έσπασε το αήττητο του Α.Σ.Καρδίτσας η Καβάλα

Στην Καβάλα σταμάτησε το αήττητο του ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ Α.Σ.Καρδίτσας καθώς ηττήθηκε σήμερα με 86-78 σε εξ αναβολής αγώνα για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής.

Απόλυτη ισορροπία στο πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι 40-40, όμως οι γηπεδούχοι στην επανάληψη βρήκαν τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να χτίσουν σταδιακά ένα σαφές προβάδισμα για το τελικό 86-78.

Η ήττα μετά από 12 συνεχείς νίκες, ήρθε απλά να υπενθυμίσει πόσο δύσκολο, απαιτητικό και αμφίρροπο είναι το πρωτάθλημαα της Α2 Εθνικής Ανδρών.

Η ομάδα του ΑΣΚ αντιμετωπίζει την Τετάρτη στην Αθήνα τον Αμύντα σε εξ αναβολής αγώνα για τη 14η αγωνιστική και ολοκληρώνει τους αναβληθέντες αγώνες.

Καβάλα-Καρδίτσα 86-78
Δεκάλεπτα: 21-21, 40-40, 62-57, 86-78

Διαιτητές: Ξενικάκης-Μαραμής-Τζιοπάνος Γ. (Παραλυκίδης)
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 19 (2), Αμπατζάς 21 (2), Καψαλός 12 (3), Πρασίνης 3, Ζαρκαδούλας, Ράπτης 8, Δρόσος 7, Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 16.
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 10, Τσιλούλης 14, Καρράς 2, Μπουρούσης 13 (1), Κακλαμάνος 11 (3), Σπυριδονίδης 13 (2), Χάλαρης 3, Ντράσκοβιτς 7, Τσούκας 5 (1), Αλεξιάδης, Πεφάνης.