Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2022

Πέρασε από την Καλαμπάκα ο Αιολικός

Τεράστια βαθμολογική νίκη για τον Αιολικό εκτός έδρας με αντίπαλο την μαχητική Καλαμπάκα στο Κλειστό Βλαχαβειο Γυμναστήριο με τελικό σκορ 74-86.

Ο Αιολικός  δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ 15-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο  και οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη βαρύτητα   στην επίθεση , με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά την ομάδα τουθ Βόλου με +6 (38-44).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο προπονητής του Αιολικού  έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους δώδεκα αθλητές με αποτέλεσμα να υπάρχουν αυξομειώσεις στο σκορ .

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν η πρώτη  εμφάνιση με τον Αιολικό που έκανε ο νεοαποκτηθείς Νίκος  Στάμος που βοήθησε σημαντικά στην άμυνα  , αλλά και του Αλέξη Μπούρα που μετά από μεγάλη αποχή λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων επανήλθε  σημειώνοντας  7 πόντους σε μικρό χρονικό διάστημα .

Καλαμπάκα - Αιολικός  74-86
Δεκάλεπτα: 15-18,38-44,54-69,74-86
Διαιτητές: Γκαρτζονίκας - Ράντος
ΑΟΚαλαμπάκας (Σπανός Κ.) Φώτης, Μάνθος 4, Σταυράκης 10(2) , Βαίου 5, Τουλας 18(4), Ταμπάκου 12(4),  Παλάσκας 22(5), Μέρμηγκας 5.
Αιολικός Βόλου: (Στεργιόπουλος) Μπούρας 7(1), Σαμαράς 22(3), Μπαιράμης 4, Ζαρνακούπης 5(1), Μισαιλίδης 14(3), Παρισάκης 12 , Σαββίδης 6, Κολτσιδόπουλος 1, Βαιόπουλος 15, Θεοδωρόπουλος , Στάμος , Μανέ .