Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2022

Λάρισα BC : 5η νίκη και συνεχίζει... - Δηλώσεις

Την 5η της νίκη στη Stoiximan Basket League πέτυχε η Λάρισα, κερδίζοντας με το ευρύ 82 - 65 την ΑΕΚ, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Μάριν Μάριτς και Ντεβόντε Γκριν!

Η Λάρισα ξεκίνησε την αναμέτρηση νωχελικά και η ΑΕΚ με τα δύο σουτ τριών πόντων (Κολόμ, Χάμερ), βρέθηκε στο 16 - 9, χάρη σε ένα λέι απ του Πετρόπουλου (2:33 πριν το τέλος της 1ης). Η Λάρισα «ροκάνισε» την διαφορά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο και έκλεισε με το υπέρ της σκορ, 16 - 15.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκαν οι δύο ομάδες και το δεύτερο δεκάλεπτο. Αργό τέμπο με σετ επιθέσεις. Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης πήρε... ρόλο στο ματς και βοήθησε τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά την ομάδα του. Ενώ η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τις δεύτερες επιθέσεις (9 πόντους) και επέλεξε να δώσει χώρο στον Φιλιππάκο για να απειλήσει κοντά στο καλάθι. Η Λάρισα έκλεισε το δεκάλεπτο και παράλληλα το ημίχρονο, με διαφορά 4 πόντων, 35 - 31.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάριν Μάριτς έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση της Λάρισας. Ο Κροάτης σέντερ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, σκοράροντας και παίρνοντας ριμπάουντ, σε άμυνα και επίθεση. Η επιθετική συγκομιδή του Μάριτς επέτρεψε στη γηπεδούχο να διατηρεί προβάδισμα 5 - 6 πόντων μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Ένα τρίποντο του Γκριν (40 δεύτερα πριν το φινάλε) έκανε το 59 - 50, τη μεγαλύτερη διαφορά των γηπεδούχων.

Ο Ντεβόντε Γκριν άφησε το καλύτερό του... σόου για το τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου και με δύο τρίποντες... βόμβες, μία από τον Γκριν και άλλη μία του Ζάρα, η Λάρισα έφτασε στο +12 (62 - 50).

Ο Ντεβόντε Γκριν μίλησε και πάλι από τα 6,75, ευστοχώντας και στη βολή από την τεχνική ποινή στον πάγκο της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα η Λάρισα να ξεφύγει με 14 πόντους (66 - 52).

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του αρχηγού της, Δημήτρη Μαυροειδή, ο οποίος πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους - και έγινε σε εκείνο το χρονικό σημείο ο πρώτος παίκτης της ΑΕΚ με διψήφιο αριθμό πόντων - έκανε το σκορ 66 - 55.

Ο Χάμερ με κλέψιμο και αιφνιδιασμό, έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10, (68 - 60), όμως ο Χάντσον επανέφερε τη διαφορά ξανά στους 10 (70 - 60).

Κάπου εκεί το ματς άρχισε να μπαίνει στην τελική του ευθεία. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, σε μία «κοκορομαχία» του Μαυροειδή με τον Μούντι (οι οποίοι είχαν μία αντιπαράθεση νωρίτερα), ο πάγκος της ΑΕΚ δέχτηκε δεύτερη τεχνική με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο Δέδας. Αμφότεροι οι παίκτες τιμωρήθηκαν με αντιαθλητικό φάουλ.

Και το σκορ διαμορφώθηκε σε 74 - 60. Δύο λεπτά πριν το τέλος, η ΑΕΚ έχασε και τον Έρικ Γκρίφιν με πέντε φάουλ, μένοντας ουσιαστικά με επτά επιλογές. Με 1:42 στο ρολόι δόθηκε και άλλη τεχνική ποινή στον πάγκο της Ένωσης, με τη βολή του Μούντι να φέρνει τη διαφορά στους 14 πόντους (78-64) και ουσιαστικά να κρίνει το ματς.

Τα Δεκάλεπτα

15 - 16, 35 - 31, 56 - 50, 82 - 65.

Λάρισα BC (Φώτης Τακιανός): Χάντσον 12(1), Κρουμπάλι, Τσαϊρέλης 12, Γκριν 16(3), Ζάρας 5(1), Καράμπελας 3(1), Παπαντωνίου 2, Μπέρζινς 3(1), Μάριτς 18, Μούντι 11(1).

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Κολόμ 9(2), Φλιώνης 4, Πετρόπουλος 8(1), Φιλιππάκος 6 Γκρίφιν 6 Μαυροειδής 11, Κουζέλογλου 9, Χάμερ 12(1).

Διαιτητική Τριπλέτα

Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Αγραφιώτης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Η Λάρισα σημείωσε την 5η της νίκη στη Stoiximan Basket League και ο Φώτης Τακιανός ήταν χαρούμενος γι' αυτό, τονίζοντας πως η ομάδα πάει με την καλύτερη δυνατή ηρεμία στη διακοπή του πρωταθλήματος.

Πιο Αναλυτικά

«Συγχαρητήρια στους παίκτες της ομάδας μας, οι οποίοι γενικά δίνουν το 100% του εαυτού τους με αποτέλεσμα να έχουμε τις τελευταίες αγωνιστικές νίκες και καλές εμφανίσεις. Κλείνουμε μια πάρα πολύ δύσκολη περίοδο. Εννοώ κλείνουμε την περίοδο πριν το μεγάλο διάλλειμα, αλλά πρέπει να τονίσουμε ότι γενικά το πρόγραμμα είναι πολύ επιθετικό απέναντί μας. Παίζουμε εντός έδρας παιχνίδια με ομάδες με τις οποίες διεκδικούμε τον ίδιο στόχο. Εντός έδρας με ομάδες που είναι υψηλότερα από εμάς. Αυτό είναι ένα δύσκολο πρόγραμμα. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια τόσο για τις εμφανίσεις όσο και τις νίκες που κάναμε. Όσον αφορά το παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά στην αρχή, παρουσιαστήκαμε λίγο νωθροί, χωρίς ενέργεια. Ειδικά στην άμυνα. Ενώ είχαμε αποφασίσει να μπούμε δυνατά και να πιέσουμε τον αντίπαλο. Δυστυχώς δεν ήμασταν έτοιμοι να το κάνουμε. Έγινε στην συνέχεια. Αφήσαμε όμως την ομάδα της ΑΕΚ να βρει ρυθμό σε εκείνο το σημείο οτυ αγώνα. Είχαμε δύο κυρίως προβλήματα να λύσουμε. Το ένα ήταν το αμυντικό μας ριμπάουντ. Και το άλλο ότι δεν ήμασταν αποτελεσματικοί στο μέσα παιχνίδι στο οποίο είχαμε αποφασίσει να παίξουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο συζητήσαμε, εντυπώσαμε τα λάθη μας και εμφανισθήκαμε καλύτεροι. Πιο πιεστικοί στην άμυνα, περιορίσαμε τα ατού του αντιπάλου, γίναμε πιο αποτελεσματικοί μέσα στο καλάθι. Δημιουργήσαμε διαφορά την οποία την διαχειριστήκαμε και την αυξήσαμε. Άρα λοιπόν μόνο ευχαριστημένοι μπορούμε να είμαστε από την εξέλιξη του παιχνιδιού, από το αποτέλεσμα. Μας δίνει την ευκαιρία στην διακοπή να δουλέψουμε. Να ηρεμήσουμε για αρχή. Να μπούμε στο τελευταίο μέρος του πρωταθλήματος πιο έτοιμοι με περισσότερα όπλα και ίσως με έναν βαθμό ηρεμίας που μας δίνουν οι πέντε νίκες μας».

Συμεωνίδης: «Συγχαρητήρια στη Λάρισα»

Από πλευράς ΑΕΚ, ο βοηθός του κ. Δέδα, κ. Συμεωνίδης εκπροσώπησε την ομάδα της ΚΑΕ ΑΕΚ στη συνέντευξη Τύπου δίνοντας τα συγχαρητήρια στην ομάδα της Λάρισας, χωρίς να θέλει να μιλήσει για το παιχνίδι, προς σεβασμό στο πρόσωπο του προπονητή της ομάδας του.

«Δεν θα ήθελα να κάνω κάποιες δηλώσεις για το παιχνίδι. Όσον αφορά την εξέλιξη του. Αυτό σεβασμό προς το κόουτς. Ουσιαστικά ήθελα να πω συγχαρητήρια στη Λάρισα για τη νίκη της. Εμείς ήρθαμε να προσπαθήσουμε με τα προβλήματα που είχαμε και είδαμε σήμερα την κατάληξη. Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι για το παιχνίδι».