Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2022

Γ.Σ.Βόλου - Ίωνας 63-66 (Εφηβικό Μαγνησίας)

Ντέρμπι για γερά νεύρα ανάμεσα σε  Γ.Σ.Βόλου και  Ίωνα , για το εφηβικό πρωτάθλημα Μαγνησίας που βρήκε νικητρια την ομαδα του Ίβωνα με σκορ 63-66 .

Ο Ιωνας ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα όμως ο Γυμναστικος ισορρόπησε το παιχνίδι για το 14-15 του πρώτου δεκαλέπτου . Η άμυνα ζώνης που επιστράτευσε ο Γυμναστικος σε όλο το παιχνίδι δυσκόλεψε την ομάδα του Ίωνα με τον Γυμναστικό να περνάει μπροστά με 6 στο ημίχρονο .

Στο τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο χωρίς να αλλάζει κάτι . Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως ανέλαβε δράση ο Πρέκας που έβαλε 18 από τους 22 πόντους της ομάδας του και με πολύ πίεση και κλεψίματα γύρισε το ματς για το τελικό 63-66.

Γ.Σ.Βόλου -  Ίωνας  63-66
Δεκάλεπτα:14-15, 21-14, 15-15, 13-22
Διαιτητές: Δόλγυρας - Καραθάνος
Γ.Σ.Βόλου(Τύμπας Παν-Μπαντίδης Στεφ.)Μαναρίδης 6, Καραφέρης Γ. 23(1), Καραφέρης Β., Γαλάτος  16(2),  Βασιλάκης 10, Χαιμαντάς 8, Κοντογιάννης , Κατσίβελος
Ίωνας : (Πρέκας Λ.)Δημόπουλος , Μακρής, Πρέκας Κ. 28(5), Παπαδούλης 9, Φώτογλου 6, Παναγής 12, Πετκογλου , Ζήσης 11(1), Στούμπος .