Δευτέρα 14 Φεβρουαρίου 2022

Ερμής Αγιάς 2018 - Σπάρτακος 81-86 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής για την Α2 ΕΣΚΑΘ, η φιλοξενούμενη ομάδα του Σπάρτακου Λάρισας επικράτησε του Ερμή Αγιάς 2018 με τελικό σκορ 81-86.

Το ματς που διεξήχθει  το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό Γυμναστήριο Αγιάς, ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Ερμή, που χτυπώντας τις αδυναμίες του αντιπάλου της επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έφτασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο στο τέλος της πρώτης περιόδου 23-13.

Στην δεύτερη περίοδο με 5 γρήγορους πόντους οι παίκτες Μακροβασίλη έφτασαν την διαφορά στους 15 πόντους (28-13), πριν αρχίσει η αντεπίθεση από μέρους των παικτών του Σπάρτακου που με επιμέρους σκορ 2-18 πήραν το προβάδισμα με 30-31 στα μέσα της περιόδου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν εκ νέου μια μικρή διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 47-40.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν και πάλι πλούσιο σε σκορ (23-20 το επιμέρους της συγκεκριμένης περιόδου), με τους παίκτες του Ερμή παίζοντας κάποιες στιγμές εξαιρετικό μπάσκετ να φτάνουν την διαφορά και πάλι σε υψηλά επίπεδα με +14(70-56). Με δυο καλάθια στα τελευταία δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 70-60 με 10 λεπτά να απομένουν.

Οι παίκτες του Σπάρτακου δεν παράτησαν ποτέ τον αγώνα, πίεσαν σε όλο το γήπεδο και ανάγκασαν τους αντιπάλους σε αρκετά λάθη στην τελευταία περίοδο, και έβαλαν μεγάλα σουτ μετατρέποντας τον αγώνα σε ντέρμπι για γερά νεύρα στα τελευταία λεπτά. Οι παίκτες των γηπεδούχων φάνηκαν κουρασμένοι από το μικρό ροτεισον, το οποίο έγινε ακόμα μικρότερο με τις αποβολές δυο βασικών παικτών , όπως ισχυριζονται από την πλευρά του ΕΡΜΗ, μετά από αμφισβητούμενα σφυρίγματα των δυο διαιτητών . Το παιχνίδι πήγε στο σουτ, ο Σπαρτακος έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο για το 81-83 και με 50" να απομένουν. Οι παίκτες του Μακροβασίλη δεν κατάφεραν να βρουν τον στόχο στις τελευταίες τους προσπάθειες και έτσι με 3 εύστοχες βολές οι φιλοξενούμενοι πήραν μια μεγάλη νίκη με 81-86.

Σε ανακοίνωσή της η ομαδα του Ερμή Αγιάς 2018 αναφέρει:

«Συγχαρητήρια στους παίκτες και τους προπονητές του Σπάρτακου, μια πολύ σωστά δουλεμένη ομάδα με νεαρούς παίκτες που φαίνεται να έχουν εξαιρετικό μέλλον στο μπάσκετ, και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια!

Πολλά συγχαρητήρια και στους δικούς μας παίκτες και προπονητές για την τρομερή προσπάθεια και το μαχητικό πνεύμα που έχουν δείξει όλη την φετινή αγωνιστική περίοδο. Αυτήν ήταν η 3η ήττα της ομάδας μας, η οποία με ρεκόρ 10-3 θα παλέψει στα 3 εναπομείναντα παιχνίδια για ότι καλύτερο, όπως κάνει πάντα άλλωστε! »

Ερμής Αγιάς 2018 - Σπάρτακος 81-86
Τα δεκάλεπτα: 23-13, 47-40, 70-60, 81-86

Ερμής Αγιάς 2018(Μακραβασιλης): Μαλλιάρας 5(1), Μάτης Ν. 5(1), Τάτσιος 10, Ρηγόπουλος 5, Μάτης Γ. , Χονδροδήμος 5(1), Αγορίτσας 14(3), Ριζούλης 9, Παπαρισούλης 27(2), Γκατζιώγιας , Τσιάρας , Νεγκριλα 1
Σπάρτακος:(Βαρδακούλης-Χαντζαρίδης) Καραλάιος , Φλώρος , Γιαννούτσος , Δασκαλόπουλος Π., Δασκαλόπουλος Μ. , Λάιος , Ζέρβας , Χαλκιάς , Ρούντος , Πανταζής, Τζιόλας ,  Πανάγος .