Πέμπτη 27 Ιανουαρίου 2022

Σπάρτακος - Γ.Σ. Σκιάθου 68-62 (Α2 ΕΣΚΑΘ) - Βαθμολογία

Ο Σπάρτακος στον εξ αναβολής αγώνα για την 11η αγωνιστική του 2ου όμιλου της Α2 ΕΣΚΑΘ,  επικράτησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά της Σκιάθου με 68-62.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Λάρισας πέρασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα αλλά δεν  κάλυψε την διαφορά πόντων από την ήττα του πρώτου γύρου στο νησί (71-44).

Με την έναρξή του το παιχνίδι έδειχνε πως θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Η Σκιάθος μπήκε δυνατά, αλλά από την πρώτη στιγμή έδειχνε να μην μπορεί να περιορίσει αμυντικά τον Σπάρτακο, με τους παίκτες του  Βαρδακούλη να παίρνουν προβάδισμα 5 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Σκιάθος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλα οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και  η διαφορά ανέβηκε στους δεκαεπτά πόντους με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η συνέχεια όμως άνηκε στους φιλοξενούμενους. Αρχικά έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 54-40 με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο ρόλο στην συγκεκριμένη περίοδο. Τα λάθη του Σπάρτακου  στην επίθεση αλλά και η ευστοχία των παικτών  του Μπορίνου στα τρίποντα στο τελευταιο δεκάλεπτο, έφεραν τη διαφορα στους 4 πόντους  (58-54)  3 λεπτά πριν το τέλος. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι , αφού όποια αντίδραση των φιλοξενούμενων για να κάνουν την ανατροπή δεν έμενε αναπάντητη από το Σπάρτακο με το ματς να τελειώνει στο 68-62.

Πρώτος σκόρερ της συνάντησης ο Πανάγος με 31 πόντους και 3 τρίποντα , ενώ για τους φιλοξενούμενους το βαρος στην επίθεση πήραν οι Ζαφείρης με  21(2) και ο Κρίτσαλος με 17(4).

Σπάρτακος - Γ.Σ. Σκιάθου  68-62
Δεκάλεπτα : 20-15, 44-27 , 54-40 , 68-62
Διαιτητές : Μαραμής - Γερακίνης
Σπάρτακος:(Βαρδακούλης - Χαντζαρίδης) Καραλάιος , Φλώρος 5, Γιαννούτσος 2, Δασκαλόπουλος Π. 8(1), Δασκαλόπουλος Μ. , Λάιος 6(2),  Ζέρβας 14(3), Χαλκιάς , Ρούντος 2, Πανταζής , Τζιόλας , Πανάγος 31(3).
Σκιάθος (Μπορίνος-Κρίτσαλος):  Ρίκα , Τσάκα 2, Ντότσι 5(1), Ζαφείρης 21(2),  Κρίτσαλος 17(4), Δημοράγκας ,  Μουτζούρης 10,  Κασαρτζιάδης , Γιαννίτσης 4, Σβίγκος 3(1).