Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2022

Ελευθεριακός-Ερμής Αγιάς 2018 67-77 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Στην εμβόλιμη αναμέτρηση που διεξήχθει στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στο γήπεδο της Ν. Ιωνίας ο φιλοξενούμενος Ερμής Αγιάς 2018 κατάφερε να φύγει με το διπλό καθώς επικράτησε με 67-77 του γηπεδούχου Ελευθεριακού.

Ο αγώνας ξεκίνησε με αρκετά λάθη αλλά και μεγάλη ευστοχία από τις δυο ομάδες, με τους γηπεδούχους να κλείνουν μπροστά το δεκάλεπτο με 23-18, διάστημα στο οποίο είχαν ευστοχήσει 4 φορές πίσω από την γραμμή του τρίποντου. Οι παίκτες του Ελευθεριακου συνέχισαν να παίζουν γρήγορο και επιθετικό μπάσκετ, και προηγήθηκαν μέχρι και 14 πόντους διαφορά(37-23). Από εκείνο το σημείο ο Ερμής έδειξε κάποια σημάδια ανάκαμψης, μειώνοντας σταδιακά την διαφορά στους 8 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου.

Η ανατροπή δεν άργησε να έρθει στο δεύτερο ημίχρονο, μετά τις προσαρμογές που έκανε ο Μακροβασίλης στην ανάπαυλα, οι παίκτες του μπήκαν παίζοντας σκληρή άμυνα ενώ συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση. Το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με 58-61.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα με μικρές διάφορες, ώσπου να φτάσουμε στα 2:30 από το τέλος όπου πήραν διαφορά ασφάλειας την οποία και κράτησαν μέχρι το τέλος, ολοκληρώνοντας το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 19-37, για να έρθει το τελικό 67-77.

Ο Ερμής ανέβασε το ρεκόρ του σε 10-2, ενώ ο Ελευθεριακός έπεσε στο 3-9.

Ελευθεριακός-Ερμής Αγιάς 2018  67-77
Δεκάλεπτα :23-18, 48-40, 58-61, 67-77
Διαιτητές : Αβραμίδου-Κοντοστάθης
Ελευθεριακός (Κλείτσας):Σκυριανός 6, Κλειτσας, Πολυτιδης 6, Πεζετζιδης 11(1), Παπαδόπουλος 6(2), Αθανασόπουλος 5, Καρανάσιος 12(4), Κοντοσταθης, Τσούτσικας 8, Σερμέτης 13, Χριστοδούλου
Ερμής Αγίας 2018 (Μακροβασίλης) Μαλλιάρας 19(3), Τσικρίκης , Μάτης Ν. 2, Τάτσιος 11, Ρηγόπουλος 7, Μάτης Γ. , Χονδροδήμος , Αγορίτσας 21(2), Ριζούλης , Παπαρισούλης 17(2), Γκατζιώγιας , Τσιάρας , Χαλκιάς