Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου 2021

Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός 81-76 (Euroleague) φώτο

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 81-76 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-2 στο ξεκίνημα και είχαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι δύο βολές του Βεζένκοφ (34-35) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με +5 (36-41) στις αρχές της τρίτης περιόδου, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά για τους μεν ή τους δε δεν ξέφευγε σε απόσταση μεγαλύτερη του ενός σουτ. Ο Ερυθρός Αστέρας με ένα σερί 5-0 αποσπάστηκε με 78-70, 1:02 πριν το τέλος. Με διαδοχικούς πόντους του Ντόρσεϊ ο Ολυμπιακός πλησίασε στους τέσσερις, 80-76, με 23 δευτερόλεπτα να απομένουν, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή και να αποφύγει την πέμπτη του ήττα στη φετινή διοργάνωση.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα με 18 πόντους, ενώ από 12 είχαν Κώστας Σλούκας και Σάσα Βεζένκοφ. Ο Νίκολα Κάλινιτς με 25 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές.

Δεκάλεπτα: 19-15, 36-38, 56-53, 81-76