Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου 2021

Ανόρθωση - Γ.Σ.Αλμυρού 77-62 (Εφηβικό Μαγνησίας)

Πήραν φόρα οι έφηβοι της Ανόρθωσης που πέτυχαν τρίτη συνεχόμενη νίκη, αφού προηγήθηκαν οι νίκες με την Α.Ε Διμηνίου και της Ανάληψης, επικράτησαν στο κλειστό του ΕΑΚ σε εξ αναβολής παιχνίδι και του Γ.Σ.Αλμυρού με 78-62.
Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι έφηβοι της Ανόρθωσης ήταν μπροστά στο σκορ ενώ ξεκίνησαν εντυπωσιακά στα πρώτα 7’ λεπτά όταν και προηγήθηκαν 23-10. Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι που παρατάχθηκαν χωρίς τον προπονητή τους Π.Νάνη αλλά και με σημαντικές απουσίες μείωσαν στους 6 πόντους (38-32). Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι παίχτες της Ανόρθωσης ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και αύξησαν την διαφορά και πάλι στο 30’ (61-48). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να παλεύουν για το καλύτερο, όμως να μην αλλάζει κάτι το τελικό σκορ να διαμορφώνεται με καλάθι του Ακριβόπουλου που ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 30 πόντους και 1 τρίποντο.

Ανόρθωση - Γ.Σ.Αλμυρού 77-62
Δεκάλεπτα: 23-15, 38-32, 61-48, 78-62.

Διαιτητές: Παπαγιώτης – Γεωργουσόπουλος.
Ανόρθωση (Κοντάκης-Καπουρνιώτης): Μπέας , Τασούδης, Ευαγγελινός 16(3), Λάμπρου, Τζούμας 10, Πισιώτης 5, Ακριβόπουλος 30(1), Κεχαγιάς 16(4), Φαράντος, Μανδαλώζης.
Γ.Σ.Αλμυρού (Δαλακούρας-Μαμούρας): Κωτούλας 23(2), Μασούρας 12(2), Ξηρομερίσιος 13, Καλίκας 5(1), Κατσούλης 9.