Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2021

Γ.Σ. Μουζακίου – Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας 71-74 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Δεν τα κατάφερε η ομάδα του Γ. Σ. Μουζακίου  και ηττήθηκε εντός έδρας από την ομάδα της Ελασσόνας με 71-74 για το πρωτάθλημα της Α2  ΕΣΚΑΘ.

Η τοπική ομάδα ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 20-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να αυξήσει σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά στο ημίχρονο 37-27.  Ενα κακό τρίτο δεκάλεπτο επέτρεψε στην ομάδα της Ελασσόνας να καλύψει τη διαφορά και να προηγηθεί με ένα πόντο 48-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά μέχρι και 7 πόντους. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της τοπικής ομάδας και με μπροστάρη τον Χρήστο Βούλγαρη κάλυψε τη διαφορά ενώ με το τρίποντο του Καράμπαλη κατάφερε να προηγηθεί με τρεις πόντους. Η ομάδα της Ελασσόνας απάντησε με τρίποντο του Φουνταρλή, ενώ νέο τρίποντο του Βούλγαρη έδωσε πάλι το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με τον ίδιο παίκτη για νέα ισοπαλία 69-69. Δυο βολές του Καράμπαλη και του Βούλγαρη έδωσε πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του Μουζακίου για να ισοφαρίσει με δύο εύστοχες βολές ο Γερονάτσιος. Στην τελευταία επίθεση σφυρίχθηκαν  βήματα στον Βούλγαρη ,  για να ευστοχήσει σε σουτ bazzer beater ο Φουνταρλής και να δώσει τη νίκη στην ομάδα της Ελασσόνας.

Να σημειώσουμε ότι οι γηπεδούχοι  , όπως μας ανάφεραν, έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία του κ. Ταμπουρά ζητώντας μάλιστα την εξαίρεση του από επόμενα παιχνίδια της ομάδας.

Γ.Σ. Μουζακίου – Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας  71-74
Δεκάλεπτα :20-12, 37-27, 48-49, 71-74
Διαιτητές : Ταμπουράς - Γκαρτζονικας Β.
Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» (Μπελάγιας Σ.) Χύτας, Τσιτσώνης, Καράμπαλης 7(1), Αμβροσίου 14(1), Βούλγαρης 26(1), Ελευθερίου 12(1), Δραγούτσος, Μπίζιος 7. Σπανός 5(1), Σκούρας.
Γ.Σ.Ε.Ελασσόνας(Δήμος) Φουνταρλής 14(4) , Αλεξίου , Λιάπης 18,  Γερονάτσιος 18(2), Γκανάτσιος 2,  Κλεισιάρης , Παρλάντζας 17(1), Πουρνάρας , Κωνσταντινίδης 5.