Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2021

Ερμής Αγιάς - Ίκαρος Νεάπολης 71-57 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Με νίκη συνέχισε την πορεία του ο Ερμής Αγιάς 2018, καθώς επιβλήθηκε εντός έδρας του αξιόμαχου Ικάρου Νεάπολης με τελικό σκορ 71-57.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά τον αγώνα σε άμυνα και επίθεση, ανεβάζοντας γρήγορα την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο με 22-7.

Στο 2ο δεκάλεπτο όμως οι άμυνες πήγαν περίπατο, και παρότι η διαφορά έφτασε μέχρι τους 18 πόντους(38-20), και η συγκεκριμένη περίοδος έκλεισε με επιμέρους σκορ 20-23 υπέρ των φιλοξενούμενων. Το σκορ στο ταμπλό στο τέλος του ημιχρόνου έγραφε 42-30.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ικάρου μπήκαν δυνατά σε άμυνα και επίθεση, η προσπάθεια τους όμως δεν ήταν αρκετή καθώς οι γηπεδούχοι με καλή λειτουργία στην επίθεση δεν άφησαν πολλά περιθώρια και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 60-47.

Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, οι ομάδες χαλάρωσαν με την διαφορά να παραμένει σταθερά σε διψήφιο αριθμό με το τελικό αποτέλεσμα να γράφει 71-57 για την ομάδα της Αγιάς.

Αυτή η νίκη φέρνει τον Ερμή στο 9-2, ο οποίος παραμένει στο κυνήγι των δυο πρωτοπόρων Σκιάθου και Σπάρτακου, και περιμένει το μεταξύ τους αποτέλεσμα στο αυριανό ντέρμπι κορυφής. Ο Ίκαρος με αυτήν την ήττα έπεσε στο 5-5.