Κυριακή 19 Δεκεμβρίου 2021

Ανάληψη - Ανόρθωση 53-58 (Εφηβικό Μαγνησίας)

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Εφήβους της Ανόρθωσης, αφού μετά την νίκη τους επι του Διμηνίου, επικράτησαν στο κλειστό του ΕΑΚ και της Ανάληψης με σκορ 53-58.
Σε όλη τη διάρκεια τους αγώνα η Ανάληψη ήταν μπροστά στο σκορ που ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 17-09. Στη δεύτερη περίοδο και οι δυο ομάδες ανέβασαν την απόδοση τους και με επι μέρους σκορ δεκαλέπτου (20-21) το σκορ διαμορφώθηκε 37-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι παίχτες της Ανόρθωσης ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και μείωσαν την διαφορά στους πέντε πόντους στο 30’ (48-43). Στο τέταρτο δεκάλεπτο με αντεπίθεση διαρκείας και με πιεστική άμυνα κατάφεραν και προσπέρασαν αρχικά στο σκορ στο 38’ με τρίποντο και φάουλ του Μπέα ενώ με τέσσερις εύστοχες βολές του Ακριβόπουλου σφράγισαν την δεύτερη φετινή τους νίκη.

Ανάληψη - Ανόρθωση 53-58
Δεκάλεπτα: 17-09, 37-30, 48-43, 53-58.

Διαιτητές: Γεωργοσόπουλος - Σκοτεινιώτη
Ανάληψη(Τύμπας Στ.): Σελπεσάκης, Κονταράτος, Μπακίρης 17, Σέμπρος, Αλμπανούλης, Κοντοβάς 12(2), Μπιντάκας, Πελεκάσης 20(3), Κώτσης, Τζιάμος 4.
Ανόρθωση(Κοντάκης-Καπουρνιώτης): Τασούδης, Ευαγγελινός 16(4), Λάμπρου, Τζούμας 13, Πισιώτης 4, Ακριβόπουλος 17(1), Μπέας 8(1).