Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2021

Οι Δαναοί έβαλαν δύσκολα στην πρωτοπόρο Ανόρθωση για 35 λεπτά.

Οι Δαναοί είχαν εξαιρετική παρουσία απέναντι σε μια ομάδα η οποία έχει στόχο την άνοδο και προηγείται στην βαθμολογία. Η πρωτοπόρος Ανόρθωση Βόλου επικράτησε με 80-65 αλλά το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διαφορές 3 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο και 9 πόντων στην τρίτη περίοδο και μέχρι το 35΄ήταν μπροστά στο σκορ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ομως η ανόρθωση με τρία σερί τρίποντα των Τσιώλη και Καραγιώργου πήραν διαφορά 10 πόντων και ο αγώνας κάπου εκεί κρίθηκε καθώς η Ανόρθωση έκανε ένα σκορ 28-8 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Κατά γενική ομολογία όμως οι Δαναοί έκαναν και πάλι πολύ καλή εμφάνιση και κέρδισαν τις εντυπώσεις.

Ο νεαρός Πολύζος με 5 εύστοχα τρίποντα και 17 πόντους και ο Ζαχόπουλος επίσης με 17 οδήγησαν στο σκοράρισμα την ομάδα των Τρικάλων. Για τους νικητές που είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ο Μπόγδανος ήταν  ο  πρώτος σκορερ με 24 πόντους .

Ανόρθωση - Δαναοί  80-65
Δεκάλεπτα : 14-17, 40-36, 52-57, 80-65
Διαιτητές : Μπουγλός - Αβραμίδου
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγιώργος 16(5), Μπεας, Ακριβοπουλος, Τζούμας, Καραθανασης, Μπογδάνος 24, Παπαϊωάννου, Τσώλης 17(2), Γαλανακης 2, Γεωργίου, Φιλίππου 4, Ζαρογιάννης 17.
Δαναοί (Τσίμας): Σδρακας, Δροσοπουλος 14, Πατικακης 5(1), Δουβλαντωνης 3(1), Πολύζος 17(5), Ντουρβας 3(1), Ζαχοπουλος 17(3), Παπαϊωάννου 2, Μπαμπαλής 2, Πιτσαρης 2.