Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2021

Γ.Σ. Σκιάθου - Ερμής Αγιάς 2018 46-51 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Ντέρμπι με τα όλα του έγινε στην Σκιάθο ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Ερμή Αγιάς 2018 με νικητές τους δεύτερους με σκορ 46-51.

Το ματς, από την αρχή μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, χαρακτηρίζεται από το πάθος, τις σκληρές άμυνες και την μεγάλη ένταση που έβγαλαν και οι δυο ομάδες στις δυο πλευρές του παρκέ. Η γηπεδούχος Σκιάθος ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 10-3 νωρίς, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν αντίδραση και να ισοφαρίζουν σε 10-10, πριν πάρει και πάλι προβάδισμα η Σκιάθος με ένα καλάθι στο τέλος του δεκαλέπτου 12-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων, το οποίο έχασαν όμως στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου το οποίο βρήκε τον Ερμή να προηγείται 22-23.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Σκιάθος βγήκε από τα αποδυτήρια αποφασισμένη να πάρει το ματς, και με το ωραίο μπάσκετ που έπαιξε αλλά και με τα σουτ 3 πόντων, βρέθηκε να προηγείται με 37-30  πριν αρχίσει το τελευταίο και καθοριστικότερο δεκάλεπτο.

Εκεί η ομάδα της Αγιάς παίζοντας καταπληκτικές άμυνες κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση από το πρώτο κιόλας λεπτό, όπου με 8-0 σερί πήρε προβάδισμα 37-38. Από εκείνο το σημείο μέχρι και το τελευταίο λεπτό το προβάδισμα δεν ξέφυγε πέρα του ενός σουτ. Με το σκορ στο 46-49 οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πάλι εξαιρετικές άμυνες και με 2/4 βολές έφτασαν στην νίκη με 46-51, σπάζοντας το μέχρι πρότινος αήττητο της Σκιάθου.

Σε ανακοίνωσή της η ομαδα της Σκιάθου αναφέρει:

«Πρώτη ήττα για την ομάδα μας στον όμιλό της. Δυστυχώς οι πολλές απουσίες παικτών λόγω τραυματισμών, η τελευταίας στιγμής αναγκαστική απουσία του προπονητή Μπορίνου από τον πάγκο στο σημερινό αγώνα για οικογενειακούς λόγους αλλά και το γεγονός ότι πολλοί παίκτες μας βρέθηκαν σε κακή μέρα, έδωσαν το δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να πάρει μια τεράστιας σημασίας νίκη για την οικονομία του ομίλου.

Όλα αυτά έρχονται σε δεύτερη μοίρα όμως.

Η θετική σκέψη όλων μας είναι με τον προπονητή μας κ. Μπορίνο και την οικογένειά του.»

Γ.Σ. Σκιάθου - Ερμής Αγιάς 2018  46-51
Δεκάλεπτα :12-10, 22-23, 37-30, 46-51
Διαιτητές :Δημητρόπουλος Παπαγιώτης
Σκιάθος (Κρίτσαλος):Χαρανας 3, Ρικα 3(1), Μουτζούρης Η., Σβίγκος 5(1), Ντοτσα 2, Ζαφείρης 21(3), Λάζος 6(2), Κρίτσαλος, Γιαννίτσης, Μουτζουρης Ι. 6, Σανίδας, Καραθάνος
Ερμής Αγίας 2018 (Μακροβασίλης) Μάτης Ν. 3(1), Τάτσιος 7, Μάτης Γ., Χονδροδήμος 2, Αγορίτσας 9(1), Ριζουλης , Ρηγόπουλος 4, Μαλλιάρας3(1), Μπαρουτζας, Παπαρισουλης 23