Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2021

Έφυγε με το διπλό από το Αγρίνιο ο ΓΣ Αλμυρού. (vid)

Χωρίς να πιάσει καλή απόδοση , ο Γ.Σ.Αλμυρού έφυγε με το διπλό 71-72 από την έδρα του Αγρινίου για την 5η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ΄Εθνικής , πανηγυρίζοντας την 4η φετινή νίκη .

Οι παίκτες του Νάνη ξεκίνησαν πολυ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-17.Η ΓΕΑ σιγά σιγά ροκάνισε την διαφορά και μείωσε σε 17-20.Ο Σταμουλάκης των φιλοξενούμενων τραυματίζεται και αποχωρεί απο το υπόλοιπο παιχνίδι και στην θέση του μπαίνει ο Δάρλας . Η ομάδα του Αγρινίου συσπειρώνεται και ισοφαρίζει σε 24-24, και καταφέρνει να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με 42-41. Στην τρίτη περίοδο γινεται μάχη στην άμυνα και από τις δυο ομάδες με επιμέρους σκορ 13-14 και με το 55-55 του τριακοστού λεπτού όλα θα κρινόντουσαν στα τελευταία δέκα λεπτά.

Το ματς πηγαίνει πόντο- πόντο με την ΓΕΑ να παίρνει πόντους απο Τασόπουλο, Σταμούλη, Δάρλα και τον Αλμυρό να τροφοδοτεί τον Τάσσο μέσα στο καλάθι. Στα τελευταία τρία λεπτά η ΓΕΑ 'αυτοκτονεί' εχοντας 1/9 βολές. Ο Τάσσος με μια βολή κάνει το 71-72 και στην τελευταία επίθεση η ομάδα του Αγρινίου δεν καταφέρει να σκοράρει και το ματς πάει στον Αλμυρό.

Ο Τάσσος ήταν ο πρώτος σκορερ του Αλμυρού αλλα και της συνάντησης με 23 πόντους , ενω τον ακολουθησε σε απόδοση ο Παπούλιας με 17(2). Από τους γηπεδούχους ο Τασόπουλος με 19 , ο Δάρλας 18(5) και ο Σταμούλης 16(2) σημείωσαν τους 53 από τους 71 πόντους της ΓΕΑ.