Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2021

Πήρε την νίκη κόντρα στον Γ.Σ.Βόλου ο Ίωνας

Ο Ίωνας έκανε την έκτη του νίκη σε εφτά αγώνες στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ, επικρατώντας στο Βολιώτικο ντέρμπι του Γ.Σ.Βόλου με 66-51.

Η ομάδα του Ίωνα ξεκίνησε δυνατά και με πολύ πίεση και ωραίες συνεργασίες προηγήθηκε με +8 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε στο ίδιο τέμπο και το ημίχρονο βρήκε την ομάδατου Πρέκα μπροστά με +14.

Στο ιδιο μοτιβο και το τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να συντηρούν την διαφορά με ωραίο μπάσκετ και να τηνανεβάζουν στους 20 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός με πολύ καλή άμυνα και πίεση στην μπάλα έκανε ένα 12-0 και πλησίασε στους 8 όμως η ομάδα του Ίωνα όντως πιο ψύχραιμη στο τέλος πήγε στο τελικό 66-51.

Στο ημίχρονο του αγώνα η ομάδα του Ίωνα βράβευσε την εταιρία Αφοί Πασχαλόπουλου που είναι και χορηγός της για την προσφορά της στην ομάδα και για την ωραία στολή που τους έκαναν δώρο.

Ίωνας - Γ.Σ.Βόλου  66-51
Δεκάλεπτα: 19-11, 17-11, 21-15, 9-14
Διαιτητές:Σταματόπουλος - Δημητρόπουλος
Ίωνας (Πρέκας ): Ντόβας , Φώτογλου , Καλογερόπουλος 20(1), Πρέκας 20(2), Φοινικόπουλος , Παπαδούλης , Παλάσκας , Τζήμας 6(1), Μπεκρής 6,  Χρηστομάνος 10, Παππάς, Αγάλου-Λωρίτης 4 .
Γ.Σ.Βόλου: (Τύμπας Π. – Ντάκης Γ.) Χροναίος 25(1), Καραφέρης, Μαστέλος 3(1), Κορτέσης , Γαλάτος , Αυλογιάρης , Μαναρίδης , Γιαννώτης 2, Νικολαίδης, Χαιμαντάς , Κυριαζής 9, Τσίρος 12(1).