Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2021

Πέμπτη νίκη για την Ανόρθωση που επικράτησε εύκολα στο τοπικό ντέρμπι του Γ.Σ ΒΟΛΟΥ.

Την πέμπτη φετινή νίκη στα έξι παιχνίδια έκανε η φιλόδοξη Ανόρθωση που επικράτησε μέσα στο Βάκης Παρασκευόπουλος του μαχητικού Γ.Σ Βόλου με 63-78.

Ο Γ.Σ Βόλου ξεκίνησε εντυπωσιακά το μάτς, με πολύ πάθος και προηγήθηκε στο 10’ με 20-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο που ήταν και το πλέον καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα, οι έμπειροι παίχτες του Μιχάλη Καπουρνιώτη πετυχαίνοντας εντυπωσιακά καλάθια και με το εντυπωσιακό σερί 11-31 πήγαν στα αποδυτήρια με +15 πόντους, έχοντας κορυφαίους τους Μπόγδανο και Τσώλη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι νεαροί παίχτες του Γ.Σ Βόλου εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των φιλοξενουμένων, που με πολλές αλλαγές στη σύνθεση τους αποδιοργανώθηκαν, και μείωσαν με καλάθι το Χροναίου στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου σε 55-61. Ένα τρίλεπτο στο 4ο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους παίχτες της Ανόρθωσης,  και με σερί 12-0 μετέτρεψαν το σκορ 55-73, κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Στα υπόλοιπα 7 λεπτά του αγώνα και οι δυο προπονητές έδωσαν χρόνο σε όλους τους παίχτες που είχαν στη διάθεση τους και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Παπαιωάννου της Ανόρθωσης στο 39.40 με τρίποντο.

Ντεμπούτο για την Ανόρθωση έκανε για φέτος και ο νεαρός Ακριβόπουλος που ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό με τους Βολιώτες να πιστεύουν πολύ σε αυτόν. Τέλος, με απουσίες αγωνίστηκαν και οι δυο ομάδες αφού για τον Γ.Σ.Β δεν αγωνίστηκε ο έμπειρος Χατζόπουλος ενώ για την Ανόρθωση δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Ζαρογιάννης, Καραθανάσης, Τραιανού, Κοντογιάννης ενώ και ο Γεωργίου που δηλώθηκε στην 12αδα δεν αγωνίστηκε καθόλου λόγω ότι δεν έχει αποθεραπευτεί πλήρως. Στα αξιοσημείωτα η μεγάλη προσέλευση κόσμου στο Βάκης Παρασκευόπουλος, που σίγουρα απόλαυσαν ένα όμορφο παιχνίδι, με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη μέσα όμως σε πολύ καλό κλίμα.

Γ.Σ.Βόλου-Ανόρθωση  63-78
Δεκάλεπτα: 20-15, 31-45, 55-61, 63-78.
Γ.Σ.Βόλου: (Τύμπας Π. – Ντάκης Γ.) Χροναίος 25(1), Καραφέρης 3(1), Μαστέλος 5(1), Κορτέσης 2, Γαλάτος, Αυλογιάρης, Μαναρίδης, Γιαννιώτης 4, Νικολαιδης 2, Χαιμαντάς, Κυριαζής 13, Τσίρος 9(1).
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 5(1), Μπέας, Ακριβόπουλος, Κοντάκης 4(1), Γαλανάκης 4, Μπόγδανος 18(2), Παπαιωάννου 3(1), Τσώλης 21(4), Σουλιώτης 2, Μουχάρεμ 2, Φιλίππου 19.