Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021

Εύκολο διπλό στην έδρα του Αιολικού για την Ανόρθωση .

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή και ανεβάζοντας τη διαφορά στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες της Ανόρθωσης επικράτησαν με 62-82 του Αιολικού .

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ανόρθωση παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με σημαντικότατες απουσίες(Ζαρογιάννης, Σουλιώτης, Μουχάρεμ, Κοντογιάννης) και μόλις στο 4’ προηγήθηκε με 5-14 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-25. Στο πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ο κορυφαίος του αγώνα Γεωργίου, που επέστρεψε μετά από δυο αγωνιστικές που απείχε λόγω τραυματισμού, πέτυχε τους 13 από τους 25 πόντους που πέτυχε συνολικά στον αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ανόρθωση συνέχισε να σκοράρει κυρίως με τους Τσώλη και Φιλίππου ενώ με επί μέρους σκορ 7-18, πήγε στα αποδυτήρια με 17 πόντους διαφορά (26-43). Στο τρίτο δεκάλεπτο η μαχητική ομάδα του Αιολικού που παρατάχθηκε και αυτή με απουσίες καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Σαμαράς, Παπαζήσης και Ζαρνακούπης κατάφερε με επί μέρους σκορ 24-17, πετυχαίνοντας μάλιστα και 4 τρίποντα να μειώσει στο 30’ το σκορ σε 50-60. Στην αρχή όμως του τέταρτου δεκαλέπτου οι έμπειροι παίχτες της Ανόρθωσης με όμορφα καλάθια ξέφυγαν στο σκορ και στο 35’ με τρίποντο του Κοντάκη έκαναν το 55-76, κλειδώνοντας οριστικά της υπόθεση νίκη. Στα τελευταία 5 λεπτά αγωνίστηκαν από την Ανόρθωση και οι νεαροί Τζούμας(15 χρονών),  Τραιανού και Ταστεμίρογλου. Αξίζει να σημειωθεί το πολύ καλό κλίμα μεταξύ των δυο ομάδων παρά το πάθος για την νίκη που επέδειξαν αμφότεροι αλλά και το γεγονός ότι οι Μπόγδανος και Παπαιωάννου των φιλοξενουμένων δεν αγωνίστηκαν προληπτικά. Ο μεν Μπόγδανος δεν χρησιμοποιήθηκε για να ξεκουραστεί ενώ προφυλάχθηκε και ο Παπαιωάννου καθώς ταλαιπωρείται από χτύπημα στα πλευρά.

Η ομάδα του Καπουρνιώτη είχε πρώτο σκόρερ τον Γεωργίου με 27(5) και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τσώλης με 24(3), ενώ από την ομάδα του Καραγιώργου , που είχε απόντα λόγω  τραυματισμού τον αρχηγό Α. Σαμαρά , πρώτος σκόρερ ήταν ο Μισαηλίδης με 20(4).

Αιολικός - Ανόρθωση 62-82
Δεκάλεπτα: 19-25, 26-43, 50-60, 62-82.
Αιολικός Βόλου: (Καραγιώργος Δ.)  Δεμίρης 5(1), Βόντζος, Μπαιράμης 5(1), Γκινίδης, Μισαηλίδης 20(4), Σαββίδης 10(1), Οικονόμου 3, Κολτσιδόπουλος, Βαγιόπουλος 7, Θεοδωρόπουλος 4, Δαρτιώτης 8, Γκρίτζαλης.
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 5(1), Τζούμας, Τραιανού 2, Κοντακης 8(2), Γαλανάκης, Μπογδανος, Γεωργίου 27(5), Τσώλης 24(3), Φιλίππου 13, Ταστεμίρογλου, Παπαϊωάννου.