Σάββατο 9 Οκτωβρίου 2021

Δυο στα δυο για την Ανόρθωση μετά από δύσκολη νίκη επί της ΕΑΛ. (Φώτο)

Το δυο στα δυο έκανε η φιλόδοξη Ανόρθωση που επικράτησε μέσα στη Λάρισα της μαχητικής ΕΑΛ με σκορ 71-79.

Η Ε.ΑΛ ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και με τρία εύστοχα τρίποντα έκανε μόλις στο 2’ το 9-0 ενώ με τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο έκανε στο 3’ το 12-2. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδιάστηκαν από το πάθος και την ευστοχία τα ομάδας του Σταυρόπουλου, η οποία συνεχίστηκε σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να διαμορφώνεται 27-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο κυρίαρχο στοιχείο ήταν οι δυνατές μονομαχίες και τον πρώτο λόγο τον είχαν οι άμυνες. Η ομάδα του Καπουρνιώτη με επί μέρους σκορ 12-17 μείωσε την διαφορά στο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 4 πόντους διαφορά (39-35). Σε αυτή την περίοδο όλους τους πόντους της Ανόρθωσης πέτυχαν οι Μπόγδανος(10) και Τσώλης (7).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα αφού οι έμπειροι αθλητές της Ανόρθωσης πέτυχαν 25 πόντους και με συνεχόμενα τρίποντα των Γεωργίου, Καραγεώργου αλλά και 7 πόντους από τον νεαρό σέντερ Φιλίππου προσπέρασαν στο σκορ και στο 30’ ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 54-60.

Η ΕΑΛ συνέχισε να αγωνίζεται ψυχωμένα και να βρίσκει λύσεις με τους Καφάση και Μηλιώνη αλλά με τρίποντο από τα 8 μέτρα του Τσώλη η Ανόρθωση στο 34’ έκανε το 59-71. Η ΕΑΛ δεν τα παράτησε και με τρίποντο του Καρπόυζα και γκολ φάουλ του Μηλιώνη πλησίασε και πάλι στο σκορ (68-72) στο 38’, αλλά με νέο τρίποντο του κορυφαίου Μπόγδανου διαμορφώθηκε το 68-75 στο 39’ ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε με εντυπωσιακό καλάθι ο Τσώλης.

Με απουσίες αγωνίστηκαν και οι δυο ομάδες αφού για την ΕΑΛ απουσίαζαν οι Χαλκιάς και Τσακνάκης ενώ για τους Βολιώτες απουσίαζαν οι Ζαρογιάννης, Κοντάκης, Γαλανάκης και Κοντογιάννης.

Στα αξιοσημείωτα η μεγάλη προσέλευση κόσμου στο ΕΑΚ Λάρισας που σίγουρα απόλαυσαν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη ενώ μελανό σημείο ο τραυματισμός του Βολιώτη Παπαιωάννου που μεταφέρθηκε στο Νοσκοκομείο Λάρισας και του τοποθετήθηκαν 4 ράμματα.

ΕΑΛ-Ανόρθωση 71-79
Δεκάλεπτα: 28-17, 39-35, 54-60, 71-79.
Διαιτητές: Γερακίνης - Χριστοδούλου.
ΕΑΛ (Σταυρόπουλος): Θυμιός, Μηλιώνης 15(2), Κουρής 5(1), Τσιρέκας, Σιμόπουλος, Γκαραγκούνης 3(1), Κίτσιος, Καφάσης 18, Καρπούζας 13(2), Μουράτης 6(2), Γκουντελάκης 11(1).
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 3(1), Τζούμας, Γεωργίου 7(1), Τραιανού, Παπαιωάννου, Μπόγδανος 28(2), Καραθανάσης, Τσώλης 25(1), Σουλιώτης, Μουχάρεμ.