Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2021

Νίκη ψυχολογίας κόντρα στην ΑΕΒΔ ο Ν. Κεραυνός.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κριθηκε στα τελευταια δευτερόλεπτα ο Ν. Κεραυνός ζευγάρωσε τις νίκες του στο πρωταθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ επικρατώντας της ΑΕΒΔ με 65-63.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο . Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο  με τις δυο ομαδες να εναλλάσσονται στο σκορ , οπως και στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην  τέταρτη περίοδο και δύο λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΒΔ ξεφύγε με 5 πόντους αλλά ο Ν. Κεραυνός δυναμώνοντας στην άμυνα  εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου  και με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς  έκανε στα τελευταία 40'' με καλάθι και φάουλ το 65-63 , με τους φιλοξενουμενους να χάνουν την ευκαιρία να κλέψουν το παιχνίδι, καθως το σουτ- τρίποντο που επιχείρησε στο τέλος ο Κουτσομπόρης  ήταν άστοχο.

Ν. Κεραυνός-ΑΕΒΔ  65-63
Δεκάλεπτα: 17-16 ,35-37, 47-49, 65-63
Διαιτητές: Γεωργούλης, Δότας
Ν. Κεραυνός ( Πάκας) Πολιτόπουλος 9(1), Τσιαμπαλής 4,  Πανάγος 10(2), Πάσχος 4, Νταμπουρας, Μηνάς, Γιακούλας 23(4), Δριστέλλας, Μανώλας 2, Κίτσιος 7, Τζαλαβάρας 7, Μάννης.
ΑΕΒΔ (Τζούμας.): Δεσλης, Πάντος 1, Ντίκας 25(1), Θέος 10(1), Κουτσομπόρης 15(1), Κωστόπουλος 4, Χαρχαρής, Βλάχος 4, Ζάχος, Μπαβέτσιας, Τζιώρτζιος 4.