Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2021

Νίκη στην παράταση κόντρα στους Δαναούς για την Ακαδημία Λάρισας (Μύτικας).

Πρεμιέρα με νίκη για το ανδρικό τμήμα της Ακαδημίας Λάρισας , είχαμε σήμερα στο Κλειστό Γήπεδο Αγίου Θωμά στη Λάρισα στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Σε ένα κλειστό παιχνίδι στο σκορ, οι ομάδες ήταν κοντά και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και στην πίεση των γηπεδούχων στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης.. Μέχρι το πρώτο ημίχρονο η διαφορά ήταν στον ένα πόντο 24-25 με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Δαναοί προηγήθηκαν με 7 πόντους 4΄ πριν την λήξη του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν και μείωσαν για να ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια ισόπαλη 52-52.  Ωστόσο, στην παράταση η Ακαδημία έδειξε δυναμικότητα και αποφασιστικότητα και κατάφερε να πάρει την νίκη με σκορ 61-55.

Να τονίσουμε ότι παρά τις τρεις σημαντικές απουσίες (Ντούρβας, Σοφικίτης, Πιτσαρής) οι παίκτες των Δαναών απέδωσαν πάρα πολύ καλά απέναντι σε μια δύσκολη ομάδα και άφησαν εξαιρετικές εντυπώσεις.

Ακαδημία Λάρισας -Δαναοί 61-55
Δεκάλεπτα: 13-8, 24-25, 41-38, 52-52 κ.α., 61-55 παρ.
Διαιτητές: Μαραμής - Λυτροσυγκούνης
Ακαδημία Λάρισας (Ρουκάς): Μηλιώνης 5(1), Γούλας 20(1), Μπάρμπας 1, Ριζούλης 2, Κοντογιάννης 10(1), Καραδήμος 9(1), Τοπαλούδης , Νάνης 3(1), Τσόγιας , Λάμπρου , Τσιοκάνης 5, Σαριμπαλίδης 6(2).
Δαναοί (Τσίμας): Τόλιος 9(1), Δροσόπουλος 4, Σδράκας 4, Δουβλαντώνης 11(2), Ζαχόπουλος 13 (1), Πατιτάκης 6(2), Πολύζος 6(2), Μπαμπαλής 2, Παπαθεοδώρου, Κατσάλης, Ντούλας.