Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2021

Ερμής Αγιάς 2018 – MARSA 61-50 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Σε ένα όμορφο και δυνατό παιχνίδι στην Αγιά ο Ερμής 2018 κατάφερε να επικρατήσει της Marsa κατακτώντας άλλο ένα ροζ φύλλο, το τέταρτο συνεχόμενο, και διατηρήθηκε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Ο αγώνας ξεκίνησε εξαιρετικά για την γηπεδούχο ομάδα, η οποία με αρχή την άμυνα και εκμεταλλευόμενη το βόθρο ξεκίνημα της αντιπάλου προηγήθηκαν 22-6 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες της Marsa βρήκαν τα πάτημα τους, με τους παίκτες του Ερμή όμως να βρίσκουν λύσεις και να διατηρούν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Ένα σερί 6-0 από πλευράς φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου κατέβασε την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 34-25 υπέρ της ομάδας της Αγιάς.

Ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν σε όλο το γήπεδο και μπλόκαραν τους γηπεδούχους, κυκλοφόρησαν γρήγορα την μπάλα στην επίθεση και επανήλθαν στην διεκδίκηση. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με ακόμη μικρότερη διαφορά, 47-41, και όλα έδειχναν ότι τα τελευταία δέκα λεπτά θα ήταν ντέρμπι. Οι παίκτες της Marsa συνέχισαν την πίεση και ανάγκασαν τους Αγιώτες σε αρκετά λάθη, οι οποίοι παρά τις σημαντικές απουσίες και το μικρό ροτέισον, έσφιξαν την άμυνα τους και βρήκαν λύσεις, από ατομικές κυρίως προσπάθειες, πηγαίνοντας την διαφορά και πάλι πάνω από τους 10 πόντους, κερδίζοντας τον αγώνα 61-50.

Πολύ καλή η παρουσία των διαιτητών κ. Γκέκα και κ. Λυτροσυγκούνη.

Ερμής Αγιάς 2018 – MARSA  61-50
Δεκάλεπτα: 22-6, 34-25, 47-41, 61-50
Διαιτητές:Γκέκας - Λυτροσυγκούνης
Ερμής Αγίας 2018 (Μακροβασίλης) Γκατζιώγιας, Ντεβές 9(1), Μάτης Ν. 16(1), Τάτσιος 10, Μάτης Γ., Χονδροδήμος 2, Αγορίτσας 7, Ριζουλης 8(1), Ρηγόπουλος 9, Φούκας.
Mary Raptou Sports Academy :(Θεοδωρόπουλος) Μπαγκούας 5, Κυρίτσης 13(2), Χριστοφυλλίδης 2, Ζαχαράκης 3(1), Νταής, Θεοχάρης, Παπαδόπουλος 2, Ζαγανίδης, Ζιώγας 16(1), Παπαθανασίου 9(1).