Σάββατο 2 Οκτωβρίου 2021

Σαρωτική η Ανόρθωση στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Με νίκη ξεκίνησε τις φετινές της υποχρεώσεις η Ανόρθωση, που επικράτησε άνετα του νεανικού συνόλου του Διμηνίου με το ευρύ 78-37.

Η Α.Ε Β. Διμηνίου ξεκίνησε δυνατά το ματς και προηγήθηκε στο 2’ με 1-7 ενώ σθεναρή αντίσταση προέβαλε σε όλο το 1ο δεκάλεπτο με το σκορ να διαμορφώνεται στο 10’ 17-17.

Στην δεύτερη περίοδο οι έμπειροι αθλητές της Ανόρθωσης ανέβασαν κατακόρυφα της απόδοση τους και με επί μέρους σκορ 23-07 πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 40-24.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η τρίτη περίοδος με την Ανόρθωση να μη παίρνει το πόδι από το γκάζι και να συνεχίζει με όμορφο μπάσκετ να ανεβάζει συνεχώς την διαφορά και στο 30’ να προηγείται με 61-33.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι δυο προπονητές των ομάδων κ.κ Καπουρνιώτης- Τζούμας μοίρασαν το χρόνο και σε αθλητές με μικρότερη συμμετοχή και το τελικό σκορ που διαμορφώθηκε (78-37) αντικατοπτρίζει και τη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων.

Σε μεγάλη μέρα για τους γηπεδούχους οι Τσώλης, Καραγιώργος, Γεωργίου που πέτυχαν 26, 22, 9 πόντους αντίστοιχα πετυχαίνοντας μάλιστα και από έξι - τέσσερα –τρία τρίποντα αντίστοιχα.

Για τους ηττημένους διακρίθηκαν οι νεαροί Κουτσομπόρης και Τσινίκας που πέτυχαν 12 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικές ελλείψεις αφού δεν αγωνίστηκαν ο Μπόγδανος (ήταν στον πάγκο αλλά ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και προφυλάχθηκε), οι ανέτοιμοι Ζαρογιάνης, Καραθανάσης και Μουχάρεμ καθώς και οι Φιλίππου - Γαλανάκης που απουσίαζαν για προσωπικούς λόγους.

Ανόρθωση - ΑΕΒΔ 78-37
Δεκάλεπτα: 17-17, 40-24, 61-33, 78-37.

Διαιτητές: Κοντοστάθης -  Καραθάνος
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 22(6), Τζούμας, Γεωργίου 9(3), Κοντάκης 3(1), Παπαιωάννου 2, Τραιανού 2, Τσώλης 26(4), Σουλιώτης 6, Κοντογιάννης 8.
ΑΕΒΔ (Τζούμας.): Δεσλής, Κούστας, Τσινίκας 9(2), Πάντος 6, Θέος 5, Κουτσομπόρης 12(2), Ντελής 3(1), Χαρχαρής, Βλάχος, Τσεκούρας, Κωστόπουλος 2.