Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου 2021

Ήττα και αποκλεισμός από το κύπελλο Ελλάδος για την ΚΑΕ Λάρισα. (Φώτο)

Η ΚΑΕ Λάρισα ηττήθηκε από τον Ιωνικό Νίκαιας με (74-66) και δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τους 8 του κυπέλλου Ελλάδος σε ένα κλειστό ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ.
Στην πρώτη περίοδο η ομάδα του κόουτς Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν καλύτερη και είχε ρυθμό καθώς βρέθηκε στο 6ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης με προβάδισμα δέκα πόντων (8-18) το οποίο σιγά σιγά ροκάνισαν οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες στο ημίχρονο να βρεθούν ισόπαλες με χαμηλό σκορ (30-30).

Στο δεύτερο ημίχρονο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Ιωνικό να εκμεταλλεύεται την παρουσία του κόσμου και να έχει σταθερά ένα μικρό προβάδισμα με την Λάρισα να ακολουθεί. Στην τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα έξι λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε το σκορ ήταν 60-58 σε ένα παιχνίδι με πολλές μάχες, όμως ένα επιμέρους (14-8) των γηπεδούχων με πρωταγωνιστές τους Μουσταφά και Γιουτζίν-Άντονι Τζερμάν κλείδωσαν την νίκη για τον Ιωνικό ο οποίος θα βρει αντιμέτωπο τον Ολυμπιακό στη φάση των 8 του κυπέλλου Ελλάδος που με τη σειρά του απέκλεισε τον Ηρακλή με (55-90).