Παρασκευή 3 Σεπτεμβρίου 2021

Εξάστερος-Ολυμπιακός 58-63. Δηλώσεις (Πανελλήνιο Παίδων)

Στον πρώτο αγώνα της τρίτης μέρας της τελικής φάσης του 48ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων που συνεχίζεται στο κλειστό γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Αθήνα,  ο Ολυμπιακός επικράτησε του Εξάστερου με 63-58.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 6-0 στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά του αγώνα. Ο Εξάστερος πέτυχε τους πρώτους του πόντους με βολές του Αβδάλα και κατάφερε να προηγηθεί με 10-9, 2:21 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με σουτ του ίδιου παίκτη. Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όταν ο Εξάστερος προηγήθηκε με 16-13.

Το προβάδισμα για τους «πράσινους» συνεχίστηκε μέχρι το 13ο λεπτό όταν οι «κόκκινοι» με τον Αμπόση προηγήθηκαν με 21-19. Η ομάδα του Πειραιά έκανε σερί 8-2 στη συνέχεια και προηγήθηκε με 29-21. Οι δύο σύλλογοι πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 31-26.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι μπροστά με τη διαφορά να κυμαίνεται στα προηγούμενα επίπεδα μέχρι το 26ο λεπτό, όταν ο Παπαζώτος μείωσε στον πόντο για τον Εξάστερο (39-40) και το δεκάλεπτο τελείωσε με 47-46 για τον Ολυμπιακό.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε, όπως και το μικρό προβάδισμα των Πειραιωτών μέχρι το 37ο λεπτό όταν ο Αβδάλας έδωσε προβάδισμα με 56-55 στον Εξάστερο. Ο Νικολαϊδης με μία βολή ισοφάρισε ο Αμπόση με γκολ-φάουλ έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με τρεις (59-56). Ο Αβδάλας μείωσε στον πόντο, 1:08 πριν τη λήξη, ενώ ο Αμπόση με δύο βολές έκανε το 61-58 λίγο πριν το φινάλε. Ο Εξάστερος αστόχησε σε τρίποντο, ο Νικολαϊδης ευστόχησε στις βολές και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη δεύτερή του επιτυχία στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 16-13, 26-31, 46-47, 58-63

Διαιτητές: Καρδάρης, Θεονάς, Στρέμπας

Εξάστερος (Σιούτης): Παπαζώτος 5, Ζερβός 13(1), Αδάμης 6, Κουστένης 14(1), Κολίγρης, Αδαμόπουλος, Αβδάλας 20(2), Αθανασόπουλος, Βλάσσης, Σταμάτης.

Ολυμπιακός (Μπάρλος): Τσαντύλας 3, Νικολαϊδης 13(2), Δημητρακόπουλος, Λαμπρόπουλος 18(1), Αλέξης 1, Στηθόπουλος 5(1), Καραϊσκος 2, Πασαγιάννης, Αμπόση 20(1), Βαρβάρας 1.

Δηλώσεις

Νίκος Μπάρλος (Προπονητής Ολυμπιακού): «Βγάλαμε αντίδραση στο τέλος και καταφέραμε και πήραμε μια σημαντική νίκη. Συγχαρητήρια στους παίκτες και των δύο ομάδων για το αγωνιστικό πάθος και την ποιότητα του παιχνιδιού. Συνεχίζουμε προσπαθώντας σε κάθε παιχνίδι να είμαστε καλύτεροι».

Γιάννης Σιούτης (προπονητής Παναθηναϊκού: «Ηταν ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Θα μπορούσαμε να ήμασταν εμείς οι νικητές αν δεν είχαμε κάνει αρκετά αβίαστα λάθη».

Δημήτρης Ζερβός (παίκτης Παναθηναϊκού): «Κάναμε πολλά λάθη που ήταν καθοριστικά για την εξέλιξη του αγώνα. Θέλαμε πολύ τη νίκη καθώς είχαμε τον κόσμο στον πλευρό και έπρεπε να τους ευχαριστήσουμε, όμως δεν τα καταφέραμε. Συνεχίζουμε με το ίδιο πάθος και στα επόμενα παιχνίδια».