Σάββατο 21 Αυγούστου 2021

Ήττα στα τελευταία δευτερόλεπτα για το εφηβικό του Α.Σ.Καρδίτσας.

Δεν κατάφερε να κάνει την πρώτη του νίκη στους αγώνες μπαράζ του Πανελληνίου Πρωταθλήματος εφήβων η ομάδα του Α.Σ.Καρδίτσας , καθώς σήμερα έχασε  με 64-67 από την  ΑΕΚ Βατανιακού , μετά από ένα συναρπαστικό στην εξέλιξή του  παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα .

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να ξεφύγουν η μία από τη σκιά της άλλης σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με το ημίχρονο να βρίσκει στο -2 τον ΑΣΚ (31-33).

Τα παιδιά του Κακλαμάνου μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μισό του αγώνα και πήραν μια διαφορά +12 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο (23-11) αποδίδοντας και καλό μπάσκετ .

Στη συνέχεια όμως ο Βατανιακός ανέκαμψε μείωσε τη διαφορά και πέρασε μάλιστα μπροστά 28 δεύτερα πριν το τέλος με 2 πόντους (63-65) . Η ομάδα της Καρδίτσας στα τελευταία δεύτερα προσπάθησε να γυρίσει και πάλι το παιχνίδι αλλά ο Σιώλος ήταν άστοχος από τη γραμμή των βολών (1/3) μετά το φάουλ που του έγινε σε σουτ 3 πόντων , χάνοντας την ευκαιρία τουλάχιστον να ισοφαρίσει , με το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει τελικά μετά από δυο εύστοχες βολές στην ΑΕΚ Βατανιακού .

ΑΣ Καρδίτσας – ΑΕΚ Βατανιακού 64-67
Τα δεκάλεπτα:  17-21, 31-33, 54-44, 64-67
Διαιτητές: Δέλλας-Αγραφιώτης
ΑΣ Καρδίτσας (Ν. Κακλαμάνος): Κυρίκος 4, Τσούκας 15 (3), Παπαστάθης 9, Σιώλος 14 (3), Παπαδημητρίου, Νότος, Σχοινάς, Πρέπας, Κυρίτσης 9 (1), Καρράς 13.
ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης):Μαρμαρίδης 3, Γαζέτης 3, Μέλιος 2, Χασιώτης 2, Γιαμούζης 24 (6), Αμανατίδης 23 (4), Μπιτόπουλος, Τσέλιος, Ρουκάς 10, Δημάκης, Πούρικας.