Παρασκευή 20 Αυγούστου 2021

Νέα ήττα για το εφηβικό του Α.Σ.Καρδίτσας.

Ο Α.Σ.Καρδίτσας δεν κατάφερε να πάρει το πρώτο του ροζ φύλλο στη Β΄ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων καθώς γνώρισε την ήττα με 53-76 και από τον ΑΣ Διόσκουροι Κοζάνης.

Οι έφηβοι της Κοζάνης έδειξαν από την αρχή του αγώνα ότι ήθελαν πιο πολύ τη νίκη, με τους παίκτες του Ν. Κακλαμάνου να κοντράρουν μόνο στην αρχή με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο -13 (9-22) , ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο -18 για την ομάδα της Καρδίτσας (20-38).

Οι Διόσκουροι συνέχιζαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και με καλό μπάσκετ είχαν προβάδισμα 20 πόντων στο 30΄ (31-51) για να φτάσουν με άνεση στο τελικό 53-76.

ΑΣ Καρδίτσας-Διόσκουροι  53-76
Τα δεκάλεπτα:  9-22, 20-38, 31-51, 53-76
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Αναστασιάδης
ΑΣ Καρδίτσας (Ν. Κακλαμάνος): Κυρίκος 6, Τσούκας 11, Παπαστάθης 16, Σιώλος 3 (1), Παπαδημητρίου, Νότος, Σχοινάς, Πρέπας, Κυρίτσης 9 (1), Καρράς 8.
ΑΣ Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος): Τσιμπέρης 5 (1), Μπιμπίρης 5, Τασόπουλος 4, Καραλιβανός 9 (1), Παπαγιάννης, Βούρκας 19, Βασιλόπουλος 7 (2), Βασιλειάδης 6, Βατζήκας, Αγορίτσας 12 (1), Βελώνης 3, Γκλιάνας 6.