Τετάρτη 21 Ιουλίου 2021

Ολοκλήρωσαν με νίκη και ψηλά το κεφάλι οι παίδες του Ν. Κεραυνού.

Με νίκη  ολοκλήρωσε τους αγώνες μπαράζ του Πανελληνίου Πρωταθλήματος παίδων η ομάδα του Ν. Κεραυνού , καθώς την τελευταία ημέρα επικράτησε με 79-55  του ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Τα παιδιά των Παππά-Πάκα μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πήραν μια διαφορά +9 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (22-13) αποδίδοντας και  καλό μπάσκετ ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο +17(42-25),

Στη συνέχεια ο ΑΓΣ Ιωαννίνων ανέκαμψε και μείωσε τη διαφορά στους 10 πόντους (30-20) στο 4 και 44 και στους 8 (54-46)  στο τέλος τρίτου δεκαλέπτου  . Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ν. Κεραυνός ανέβασε και πάλι στροφές παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 79-55.

Πλέον η λαρισινή ομάδα που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της,   έχει καταλάβει την 2η θέση στο τουρνουά και θέλει νίκη του Ζαφειράκη Νάουσας επί του  ΑΟΚ Ίκαροι Σερρών στον τελευταίο αγώνα της ημέρας για την κατάληψη της πρώτης θέσης , που θα της δώσει την πρόκριση για την τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος παίδων

Ν. Κεραυνός Λάρισας – ΑΓΣ Ιωαννίνων  79-55
Δεκάλεπτα: 22-13, 42-25, 54-46, 79-55
Διαιτητές: Τσάνταλη, Αναστασιάδης
Κεραυνός Λάρισας (Παππάς-Πάκας): Δρυστέλλας 2, Ντάμπουρας 10, Αντωνόπουλος 10(1), Πλιάτσικας 4, Πάσχος, Γιάκουλας 32(1), Μαννής 8, Αργυρούλης 11, Δραγατσίκης, Μπόρσης Σ..
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Μπέγκας): Τζώρτζης, Κωστής 6(1), Γεωργίτσης 2, Φωτιάδης 2, Μηττάρης 9, Δήμου, Καραθανάσης 16, Τσόλης Γ. 3(1), Γκατζέλης 9(1), Τσόλης Ν. 2, Νάκος 6(1).