Παρασκευή 23 Ιουλίου 2021

Στον τελικό εφήβων Λάρισας ο Κεραυνός!!! (Φώτο)

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, διαφήμιση του μπάσκετ που χρειάστηκε η παράταση για να αναδειχθεί ο νικητής, ο Κεραυνός  επικράτησε στον δεύτερο ημιτελικό εφήβων Λάρισας του Πελαργού με 75-72 (64-64κ.α.) και πέρασε στον μεγάλο τελικό που εκεί θα βρει μπροστά του τον Σπάρτακο.
Οι δύο ομάδες παρουσίασαν πολύ καλά στοιχεία και διεκδίκησαν με πάθος τη νίκη. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι καθώς αν και ο Κεραυνός είχε το προβάδισμα στο σκορ και μία διαφορά 5 πόντων (51-46) μέχρι το 30’, στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Κούρτοβιτς ανέβασαν στροφές και οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση, ισοφαρίζοντας σε 64-64.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κεραυνός έδειξε πιο αποφασιστικός, περιόρισε τον αντίπαλό του και κατάφερε να φτάσει δίκαια στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αλλά και του αγώνα ο Κίτσιος με 29 και τον ακολούθησε ο Τζαλαβάρας με 23 , ενώ για τον Πελαργό Χριστοδουλιάς και Χριστοφιλίδης είχαν από 18 και 17 πόντους  αντίστοιχα.

Να σημειώσουμε ότι στον αγώνα από πλευράς ΕΣΚΑΘ ήταν ο Γραμματέας κ. Κ.Ζέικος, ο κ. Γ. Βαρνάς από  την ΚΕΔ/ΕΣΚΑΘ που ήταν και ο κομισάριος του αγώνα , ενώ  παρακολούθησαν κι ο Προέδρος της ΕΣΚΑΒΔΕ και υποψήφιος για τις εκλογές της ΕΟΚ κ. Κ.Νικάκης , καθώς και ο νεοεκλεγείς στην προεδρία της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας και όχι μόνο , κ. Η. Καφφές.

Κεραυνός - Πελαργός 75-72
Δεκάλεπτα: 24-16, 31-32, 51-46, 64-64 κ.α., 75-72 παρ.
Διαιτητές: Γερακίνης-Αγορογιάννης
Κεραυνός : (Πάκας-Παππάς ): Κίτσιος 29, Τζαλαβάρας 23(2), Ντριγκόγιας 6, Καράτζιος 8, Γκουντελάκης 7, Σδούγκας 2.
Πελαργός (Κούρτοβιτς) : Καραμούτης 11(1), Χριστοφιλίδης 17(1), Χατζής 11(3), Μαργαρίτης 10(2),  Θεοχάρης , Χατζόπουλος , Γκούλιος 5(1), Μπάμπος , Τηγανης , Χριστοδουλιάς 18(4), Φώτος .