Πέμπτη 22 Ιουλίου 2021

Στον τελικό εφήβων Λάρισας ο Σπάρτακος !!!!

Οι έφηβοι της ομάδας του Σπάρτακου , μετά από ένα πολύ ωραίο  αγώνα ,  επικράτησαν  του Φοίβου Γιάννουλης με 85-74 και πέρασαν στον μεγάλο τελικό του εφηβικού πρωταθλήματος Λάρισας.

Ο Σπάρτακος κάνοντας ένα πολύ καλό 2ο δεκάλεπτο στο οποίο είχε επί μέρους σκορ 30-13 πήρε διαφορά 20 πόντων με την λήξη του ημιχρόνου (53-33).

Οι παίκτες του Φοίβου δεν το έβαλαν κάτω και ροκανίζοντας την διαφορά έφτασαν 7 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα την  διαφορά στο -5 (64-59). Από εκεί και μετά όμως ο Πανάγος πήρε την ομάδα του Σπάρτακου στις πλάτες του σημειώνοντας 10 πόντους με 2 καθοριστικά τρίποντα ανέβασε και πάλι την διαφορά με τον Φοίβο να καταφέρνει να μειώσει στο τελικό 85-74.

Να σημειώσουμε ότι στον αγώνα από πλευράς ΚΕΔ/ΕΣΚΑΘ ήταν ο κ. Γ. Βαρνάς που ήταν και ο κομισάριος του αγώνα , ενώ  παρακολούθησαν κι ο Προέδρος της ΕΣΚΑΒΔΕ και υποψήφιος για τις εκλογές της ΕΟΚ κ. Κ.Νικάκης , καθώς και ο νεοεκλεγείς στην προεδρία της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας και όχι μόνο  κ. Η. Καφφές.

Σπάρτακος - Φοίβος  85-74
Δεκάλεπτα: 23-20 , 53-33, 64-53, 85-74.
Διαιτητές: Γιατρόπουλος - Καρλιάμπας
Σπάρτακος : (Βαρδακούλης-Χαντζαρίδης) Ζέρβας , Σδόγγος 2 , Φλώρος 8(1), Δασκαλόπουλος Π. 5, Δασκαλόπουλος Μ. 2, Λάιος 6, Ρούντος 12, Μπρακάι 4, Χαλκιάς 16(4), Τζιόλας 9(1), Πανταζής , Πανάγος 21(4).
Φοίβος: (Μίζιος) Λούπας , Μαλαμάς, Δεμίρης , Κουγιώνας 22(3), Μίζιος 11(2), Λιόλιος , Χατζηγιάννης 20(4), Καραδήμος 13(1), Μπαράκος 4, Παπακωνσταντίνου 4.