Κυριακή 18 Ιουλίου 2021

Ήττα από τον Γ.Α.Σ. Απόλλων Πτολεμαΐδας για τις κορασίδες του Σπάρτακου.

Δεν τα κατάφερε ο Σπάρτακος, γνωρίζοντας την ήττα σήμερα το απόγευμα από  τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας με 69-51, στα πλαίσια της 2ης ημέρας της Β’  φάσης  του Πανελλήνιου Κορασίδων.

Άγχος και κούραση από την χθεσινή προσπάθεια δεν επέτρεψαν στις κορασίδες του Σπάρτακου να διεκδικήσουν την νίκη στο σημερινό παιχνίδι με την πολύ καλή ομάδα του Απόλλωνα Πτολεμαίδας, που είναι το ξεκάθαρο φαβορί για την πρόκριση.

Τα κορίτσια του Φλώρου ακολούθησαν στο σκορ μόνο στην αρχή του αγώνα , καθώς από εκεί και πέρα η ομάδα  της Πτολεμαϊδας ανέβασε απόδοση , έφτασε με την λήξη του ημιχρόνου στο 41-27 και στην ουσία  έβαλε τέρμα στα όνειρα της Λαρισινής ομάδας για κάτι καλύτερο.

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο ημίχρονο με τις "πράσινες" να κάνουν προσπάθεια να  ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης στο τέλος του αγώνα , καταφέρνοντας όμως μόνο την μείωση της διαφοράς στο 69-51

Στόχος πλέον για την Λαρισινή ομάδα η 2η τιμητική θέση,  αρχής γενομένης από το αυριανό παιχνίδι με την Ιερισσό.

Απόλλων Πτολεμαϊδας - Σπάρτακος  69-51
Δεκάλεπτα: 24-14, 41-27, 54-35, 69-51
Διαιτητές:Δικταπανίδης-Κωνσταντινέλης

Απόλλων Πτολεμαϊδας (Παπαδημητρίου-Κρανιωτάκη): Χωλοπούλου 9(1), Δίπλαρη 14(2), Καρακατσάνη , Αμανατίδου Α. 16(1), Κούκη, Σαρβάνη 16, Τσιτσίκα, Ζησοπούλου 6, Βλαδίκα 5, Αμανατίδου Ε. , Παπαδοπούλου 3
Σπάρτακος Λάρισας (Φλώρος): Μπασδέκη, Νταϊάκη 20(1), Καραγιάννη 4, Παπατριανταφύλλου, Αγριόγηδου 5, Γουλούλη, Καλέτσιου 4, Ευαγγελουπούλου 13(4), Δημητριάδη, Κωτούλα 4, Αναστασιάδη 1.