Σάββατο 24 Ιουλίου 2021

Πρωταθλητές Λάρισας οι έφηβοι του Σπάρτακου!!!! (φώτο)

Σε έναν συναρπαστικό τελικό στο κλειστό του Αλκαζάρ, οι παίχτες του Σπάρτακου κατάφεραν να επιβληθούν με 87-64 του Κεραυνού και σήκωσαν την κούπα του πρωταθλήματος εφήβων Λάρισας παίρνοντας το εισιτήριο για τους τελικούς Θεσσαλίας.

Ο τελικός έγινε παρουσία του προέδρου της ΕΣΚΑΘ κ. Δ. Ντούγκου , του αντιπροέδρου κ. Α. Ζώη τoυ Γραμματέα κ. Κ. Ζέικου και του υπεύθυνου αναπτυξιακού αλλά και υποψήφιου για τις εκλογές της ΕΟΚ κ. Ζήση Δότα.

Οι νεαροί αθλητές της ομάδας του Βαρδακούλη έλεγξαν το ρυθμό και το σκορ στο 1ο ημίχρονο, το οποίο τους βρήκε να προηγούνται σταθερά καθ’ όλη τη διάρκειά του, παρά τη μείωση του σκορ από τον Κεραυνό στο καλάθι (34-32) 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται τελικά με προβάδισμα +13 (45-32) για τον τυπικά γηπεδούχο Σπάρτακο .

Το δεύτερο ημίχρονο δεν δημιούργησε νέα δεδομένα , καθώς ο Σπάρτακος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο στο 67-51. Μάλιστα, οι παίκτες του Βαρδακούλη κατάφεραν με αξιόλογη προσπάθεια να μεγαλώσουν και άλλο τη διαφορά , μιας και η ομάδα του Κεραυνού δεν είχε εναλλάχτηκες λύσεις από τον πάγκο (αγωνίστηκε με 7 παίκτες),  διαμορφώνοντας με την λήξη τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά στο ματς +23 (87-64), που τους χάρισε τον τίτλο των πρωταθλητών Λάρισας.

Πρώτοι σκόρερ  της αναμέτρησης , για  τον Σπάρτακο που είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων , ο Πανάγος  με 17(4) πόντους , ενώ  για τον Κεραυνό ο Τζαλαβάρας σημείωσε 20 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα .

Σπάρτακος - Κεραυνός 87-64
Δεκάλεπτα: 27-18 , 45-32, 67-51, 87-64.
Διαιτητές: Παζώλης - Γιατρόπουλος
Σπάρτακος : (Βαρδακούλης) Σδόγγος  , Φλώρος 12, Δασκαλόπουλος Π. 12(2), Δασκαλόπουλος Μ. , Λάιος 16(3), Ρούντος 9, Μπρακάι 2, Χαλκιάς 3(1), Τζιόλας 16(2), Πανταζής , Πανάγος 17(4).
Κεραυνός : (Πάκας-Παππάς ): Κίτσιος 11, Τζαλαβάρας 20, Τακουλας 16(2), Ντριγκόγιας 3(1), Καράτζιος 7(1), Γκουντελάκης 7, Σδούγκας .