Σάββατο 17 Ιουλίου 2021

Με το δεξί ο Κεραυνός στη Β’ φάση του Πανελλήνιου Παίδων , 66-57 τον Ζαφειράκη Νάουσας

Mε νίκη όπως και πέρυσι ξεκίνησε ο Κεραυνός, τις υποχρεώσεις του για την Β' φάση  του Πανελλήνιου Εφήβων, καθώς  στον εναρκτήριο αγώνα του  κατάφερε να επικρατήσει με 66-57 του Ζαφειράκη Νάουσας στο ΚΓ Ηλιούπολης στη Θεσσαλονίκη .

Ο Κεραυνός μπήκε δυνατά πήρε προβάδισμα από την αρχή ανέβασε την απόδοσή του έφτασε να προηγηθεί στο δεκάλεπτο με 8 πόντους (23-15).Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο αλλά ο Ζαφειράκης στο τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να μειώσει στους 5 (34-29) , με τον Δρυστέλλα να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι του πρώτου ημιχρόνου και να κάνει το σκορ  36-29.

Οι «πράσινοι» των Παππά-Πάκα, δεν ξεκίνησαν καλά το δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα οι παίκτες της Νάουσας  να μειώσουν την διαφορά στο καλάθι (38-36) στα πρώτα 3 λεπτά. Η Λαρισινή ομάδα αντέδρασε μετά το τάιμ άουτ και έφτασε την διαφορά και πάλι στους 9 πόντους (53-44) , με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνετε με σκορ 55-47.

Το ίδιο σκηνικό είχαμε και την τελευταία περίοδο με τον Ζαφειράκη Νάουσας να μειώνει την διαφορά στην αρχή , αλλά σταδιακά οι παίκτες του Κεραυνού αύξησαν και πάλι τη διαφορά (63-53) 5:30 πριν τη λήξη, παίρνοντας τελικά  το ροζ φύλλο αγώνα με 66-57 , μπαίνοντας με το δεξί στη Β’ φάση του Πανελλήνιου Παίδων.

Πρώτος σκόρερ του Ν. Κεραυνού αλλά και του αγώνα ο Γιακουλας με 25 πόντους και 1 τρίποντο, ενώ πρώτος σκόρερ για τον Ζαφειράκη Νάουσας  ο Πουρλίδας Δ. με 13 πόντους .

Ν. Κεραυνός - Ζαφειράκης Νάουσας  66-57
Δεκάλεπτα: 23-15, 38-35, 55-47, 66-57
Διαιτητές: Κωνής-Τσαρδούλιας
Κεραυνός Λάρισας (Παππάς-Πάκας): Δρυστέλλας 4, Ντάμπουρας 2, Αντωνόπουλος 4,
Πλιάτσικας, Πάσχος 18(3), Γιάκουλας 25(1), Μαννής 5, Αργυρούλης 8.
Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Πιπίλας, Καφετζής, Σμέρνος Δ., Τσίλης 12, Πουρλίδας Δ. 13, Παπαπέσιος, Ράπτης, Μπιλιούρης Δ. 11, Μπιλιούρης Α. 11, Πουρλίδας Β. 10(1).