Τετάρτη 16 Ιουνίου 2021

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Α.Σ.Καρδίτσας κόντρα στον Αμύντα (φώτο)

Ο Α.Σ.Καρδίτσας γνώρισε την ήττα στον Υμηττό, από τον Αμύντα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής (Β’ φάση) με 76-69 και μπέρδεψε την υπόθεση πέμπτη θέση.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο πρώτο δεκάλεπτο και έκλεισε με τον ΑΣΚ στο -2 (16-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αμύντας ανέβασε στροφές , ολοκληρώνοντας το α’ ημίχρονο προηγούμενος με 37-29.

Η εικόνα του ματς στην 3η περίοδο άλλαξε , με τους παίκτες του Κομποδιέτα να κάνουν την ανατροπή και το τέλος του δεκαλέπτου να τους βρίσκει ισόπαλους (51-51).

Στην τέταρτη περίοδο η Καρδίτσα πέρασε μπροστά στις αρχές όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν και πάλι το προβάδισμα. Ωστόσο, ο ΑΣΚ πάλεψε για να φέρει τα πάνω-κάτω , αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 76-69 .

Στα δυο ματς που απομένουν, με Απόλλωνα Πάτρας και Ελευθερούπολη στην Καρδίτσα, ο ΘΕΟΝΗ Α.Σ.Καρδίτσας θέλει πλέον ισάριθμες νίκες για να πάρει το εισιτήριο για τα πλέι οφ ανόδου.

Αμύντας-Καρδίτσα 76-69

Δεκάλεπτα: 16-14, 37-29, 51-51, 76-69
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Κοντίλης-Τσιμπούρης (Παππάς)
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Ζούπας 4, Τοπάλι 20 (4), Σιούντρης 7 (2), Βαρδιάνος 5 (1), Σάλεχ 5 (1), Κουκουνιάς 3 (1), Γιούση, Γκάτζο 7 (2), Μπέλη 19 (2), Τάγαρης 6
Α.Σ.Καρδίτσας (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 14 (2), Καρράς 6, Μακρής, Κακλαμάνος 9 (1), Γκρέκας 5 (1), Βαβάτσικος 13 (2), Καλλές 7, Τσούκας 15 (1), Μόσορας.